Austerity — Health Inequalities — Public Health — 4 Mar 2020 at 18:52

The majority of MPs voted not to call on the Government to end austerity, invest in public health, implement the recommendations of the Marmot review, publish public health allocations for this April as a matter of urgency, and bring forward a world-leading health inequalities strategy to take action on the social determinants of health.

The motion rejected in this vote was:

  • That this House
  • notes the publication of Health Equity in England: The Marmot Review 10 Years On;
  • is concerned by its findings that since 2010 improvements to life expectancy have stalled for the first time in more than 100 years and declined for the poorest women in society, that the health gap between wealthy and deprived areas has grown, and that the amount of time people spend in poor health has increased across England;
  • agrees with the review that these avoidable health inequalities have been exacerbated by cuts to public spending and can be reduced with the right policies; and
  • calls on the Government to end austerity, invest in public health, implement the recommendations of the review, publish public health allocations for this April as a matter of urgency, and bring forward a world-leading health inequalities strategy to take action on the social determinants of health.

In November 2008, Professor Sir Michael Marmot was asked by the Secretary of State for Health to chair an independent review to propose the most effective evidence-based strategies for reducing health inequalities in England from 2010. The resultant report became known as the Marmot Review[1].

Marmot Review Recommendation Headings:

  • Increased investment in early years
  • Supporting families to develop children’s skills
  • Quality early years education and childcare
  • Reduce the social gradient in educational outcomes
  • Reduce the social gradient in life-skills
  • Ongoing skills development through lifelong learning
  • Active labour market programmes
  • The development of good quality work
  • Reducing physical and chemical hazards and injuries at work
  • Shift work and other work-time factors
  • Improving the psychosocial work environment
  • Implement a minimum income for healthy living
  • Remove ‘cliff edges’ for those moving in and out of work and improve flexibility of employment
  • Review and implement systems of taxation, benefits, pensions and tax credits
  • Prioritise policies and interventions that reduce both health inequalities and mitigate climate change
  • Integrate planning, transport, housing and health policies to address the social determinants of health
  • Create and develop communities
  • Increased investment in prevention
  • Implement evidence-based ill health preventive interventions
  • Public health to focus interventions to reduce the social gradient
  • [1] The Marmot Review, Institute of Health Equity

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen FarryNorth DownAlliance (front bench)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Bim AfolamiHitchin and HarpendenConno
Adam AfriyieWindsorConno
Nickie AikenCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyConno
Lucy AllanTelfordConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Lee AndersonAshfieldConno
Stuart AndersonWolverhampton South WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Sarah AthertonWrexhamCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Gareth BaconOrpingtonCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
Shaun BaileyWest Bromwich WestCon (front bench)no
Siobhan BaillieStroudCon (front bench)no
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)no
Aaron BellNewcastle-under-LymeCon (front bench)no
Scott BentonBlackpool SouthCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Saqib BhattiMeridenConno
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineConno
Ben BradleyMansfieldConno
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Suella BravermanFarehamCon (front bench)no
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConno
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Paul BristowPeterboroughCon (front bench)no
Sara BritcliffeHyndburnCon (front bench)no
Anthony BrowneSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Felicity BuchanKensingtonCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Alex BurghartBrentwood and OngarConno
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganConno
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
Theo ClarkeStaffordCon (front bench)no
Brendan Clarke-SmithBassetlawCon (front bench)no
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)no
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Robert CourtsWitneyCon (front bench)no
Claire CoutinhoEast SurreyConno
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Virginia CrosbieYnys MônCon (front bench)no
James DalyBury NorthCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)tellno
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Sarah DinesDerbyshire DalesCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)no
David DuguidBanff and BuchanConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Mark EastwoodDewsburyCon (front bench)no
Ruth EdwardsRushcliffeCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Natalie ElphickeDoverConno
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Luke EvansBosworthCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Laura FarrisNewburyCon (front bench)no
Simon FellBarrow and FurnessCon (front bench)no
Katherine FletcherSouth RibbleCon (front bench)no
Mark FletcherBolsoverCon (front bench)no
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Richard FullerNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Marcus FyshYeovilCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Peter GibsonDarlingtonCon (front bench)no
Jo GideonStoke-on-Trent CentralConno
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConno
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Chris GreenBolton WestConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Andrew GriffithArundel and South DownsCon (front bench)no
Kate GriffithsBurtonConno
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonConno
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandConno
Sally-Ann HartHastings and RyeCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Darren HenryBroxtoweConno
Antony HigginbothamBurnleyCon (front bench)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonConno
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Paul HolmesEastleighCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Paul HowellSedgefieldConno
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Neil HudsonPenrith and The BorderCon (front bench)no
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Jane HuntLoughboroughConno
Tom HuntIpswichCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveConno
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Mark JenkinsonWorkingtonCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordConno
David JohnstonWantageCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Fay JonesBrecon and RadnorshireConno
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Simon JuppEast DevonCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Danny KrugerDevizesConno
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Robert LarganHigh PeakCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireConno
Ian LevyBlyth ValleyCon (front bench)no
Andrew LewerNorthampton SouthConno
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Con (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)no
Mark LoganBolton North EastCon (front bench)no
Marco LonghiDudley NorthCon (front bench)no
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConno
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthConno
Alan MakHavantConno
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Anthony MangnallTotnesCon (front bench)no
Scott MannNorth CornwallConno
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)no
Jerome MayhewBroadlandCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Jason McCartneyColne ValleyConno
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)no
Esther McVeyTattonConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Robin MillarAberconwyCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Gagan MohindraSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Damien MooreSouthportConno
Robbie MooreKeighleyCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Joy MorrisseyBeaconsfieldConno
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)no
Holly Mumby-CroftScunthorpeConno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Lia NiciGreat GrimsbyCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadConno
John PenroseWeston-Super-MareConno
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Tom RandallGedlingCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Nicola RichardsWest Bromwich EastCon (front bench)no
Angela RichardsonGuildfordConno
Rob RobertsDelynCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Douglas RossMorayCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireConno
Dean RussellWatfordCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)no
Selaine SaxbyNorth DevonCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodConno
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)no
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Jane StevensonWolverhampton North EastCon (front bench)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
James SunderlandBracknellCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)tellno
Edward TimpsonEddisburyConno
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Matt VickersStockton SouthCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Christian WakefordBury SouthCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Jamie WallisBridgendCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
Giles WatlingClactonCon (front bench)no
Suzanne WebbStourbridgeCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireConno
Craig WhittakerCalder ValleyConno
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
James WildNorth West NorfolkCon (front bench)no
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)no
Carla LockhartUpper BannDUPno
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)aye
Fleur AndersonPutneyLab (minister)aye
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLabaye
Apsana BegumPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Olivia BlakeSheffield, HallamLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Tracy BrabinBatley and SpenLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Feryal ClarkEnfield NorthLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLabaye
Janet DabyLewisham EastLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Alex Davies-JonesPontypriddLab (minister)aye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)aye
Tan DhesiSloughLab (minister)aye
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Peter DowdBootleLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Florence EshalomiVauxhallLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLabaye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Mary FoyCity of DurhamLabaye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
Mike HillHartlepoolLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabaye
Kim JohnsonLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Darren JonesBristol North WestLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Ruth JonesNewport WestLabaye
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)aye
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Peter KyleHoveLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLabaye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Navendu MishraStockportLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
James MurrayEaling NorthLab (minister)aye
Charlotte NicholsWarrington NorthLab (minister)aye
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Kate OsborneJarrowLab (minister)aye
Taiwo OwatemiCoventry North WestLab (minister)aye
Sarah OwenLuton NorthLab (minister)aye
Stephanie PeacockBarnsley EastLabaye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLabaye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Christina ReesNeathLab (minister)aye
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Bell Ribeiro-AddyStreathamLabaye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Matt RoddaReading EastLab (minister)aye
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)aye
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Zarah SultanaCoventry SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Sam TarryIlford SouthLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLabaye
Liz TwistBlaydonLab (minister)tellaye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Claudia WebbeLeicester EastLab (minister)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLabaye
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)tellaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Mick WhitleyBirkenheadLab (minister)aye
Nadia WhittomeNottingham EastLab (minister)aye
Beth WinterCynon ValleyLab (minister)aye
Mohammad YasinBedfordLab (minister)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Wendy ChamberlainNorth East FifeLDem (front bench)aye
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)aye
Wera HobhouseBathLDem (front bench)aye
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Munira WilsonTwickenhamLDem (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst PC (front bench)aye
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive