Judicial Review and Courts Bill — Clause 1 — Quashing Orders — Effective Remedy vs Adequate Redress — 25 Jan 2022 at 16:13

The majority of MPs voted to only allow a court to delay, or remove retrospective effects of, a court order quashing a decision made by a public body in cases where that action offers "an effective remedy to the claimant and any other person materially affected" rather than where it merely "appears" to "provide adequate redress".

MPs were considering the Judicial Review and Courts Bill.[1][2][3]

The amendment rejected in this vote was

  • Amendment 25, page 2, leave out lines 24 to 32 and insert—
  • “(9) Provision may only be made under subsection (1) if and to the extent that the court considers that an order making such provision would, as a matter of substance, offer an effective remedy to the claimant and any other person materially affected by the impugned act in relation to the relevant defect.”

The rejected amendment was accompanied by the following explanatory statement from its proposer:

  • This amendment would remove the presumption and make it a precondition of the court’s exercise of the new remedial powers that they should offer an effective remedy to the claimant and any other person materially affected by the impugned act.

Had it not been rejected the amendment would have impacted Part 1 of the Bill, headed "Judicial Review" and in particular Clause 1 of the Bill[2], which provided for a new clause to be inserted into the Senior Courts Act 1981 titled: 29A Further provision in connection with quashing orders which began:

  • (1) A quashing order may include provision—
  • (a) for the quashing not to take effect until a date specified in the order, or
  • (b) removing or limiting any retrospective effect of the quashing.

The element which would have been removed had the amendment not been rejected stated:

  • (9) If—
  • (a) the court is to make a quashing order, and
  • (b) it appears to the court that an order including provision under subsection (1) would, as a matter of substance, offer adequate redress in relation to the relevant defect, the court must exercise the powers in that subsection accordingly unless it sees good reason not to do so.
  • (10) In applying the test in subsection (9)(b), the court is to take into account, in particular, anything within subsection (8)(e).

Subsection 8(e) required the court to have regard to:

  • so far as appears to the court to be relevant, any action taken or proposed to be taken, or undertaking given, by a person with responsibility in connection with the impugned act;

--

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please consider switching your (UK) electricity and/or gas to Octopus Energy or tip us via Ko-Fi.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Robin MillarAberconwyCon (front bench)no
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Stephen FlynnAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Anum QaisarAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Dave DooganAngusSNP (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Andrew GriffithArundel and South DownsConno
Lee AndersonAshfieldwhilst Conno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)no
Allan DoransAyr, Carrick and CumnockSNP (front bench)aye
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
David DuguidBanff and BuchanConno
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)aye
Simon FellBarrow and FurnessCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Brendan Clarke-SmithBassetlawCon (front bench)no
Wera HobhouseBathLDem (front bench)aye
Kim LeadbeaterBatley and SpenLabaye
Marsha de CordovaBatterseaLabaye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Mohammad YasinBedfordLab (minister)aye
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)aye
Claire HannaBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Mick WhitleyBirkenheadLab (minister)aye
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)no
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Scott BentonBlackpool Southwhilst Con (front bench)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Liz TwistBlaydonLab (minister)tellaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
Mark FletcherBolsoverCon (front bench)no
Mark LoganBolton North EastCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestConno
Peter DowdBootleLab (minister)aye
Matt WarmanBoston and SkegnessConno
Luke EvansBosworthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
James SunderlandBracknellCon (front bench)no
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)no
Jamie WallisBridgendCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Darren JonesBristol North WestLab (minister)aye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)aye
Jerome MayhewBroadlandCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Darren HenryBroxtoweConno
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)no
Antony HigginbothamBurnleyCon (front bench)no
Kate KnivetonBurtonConno
James DalyBury NorthCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)aye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst Independent (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Con (front bench)no
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Sarah GreenChesham and AmershamLDemaye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Nickie AikenCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Giles WatlingClactonCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)aye
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)aye
Taiwo OwatemiCoventry North WestLab (minister)aye
Zarah SultanaCoventry SouthLab (minister)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)no
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Beth WinterCynon ValleyLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
Peter GibsonDarlingtonCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Rob RobertsDelynwhilst Independent (front bench)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)tellno
Sarah DinesDerbyshire DalesConno
Danny KrugerDevizesConno
Mark EastwoodDewsburyConno
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)no
Natalie ElphickeDoverwhilst Con (front bench)no
Marco LonghiDudley NorthCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthCon (front bench)no
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
James MurrayEaling NorthLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Simon JuppEast DevonCon (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and Lesmahagowwhilst SNP (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)aye
Claire CoutinhoEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Paul HolmesEastleighCon (front bench)no
Edward TimpsonEddisburyConno
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Feryal ClarkEnfield NorthLab (minister)aye
Bambos CharalambousEnfield, Southgatewhilst Lab (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Abena Oppong-AsareErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Suella BravermanFarehamCon (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanConno
Colum EastwoodFoyleSDLPaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Tom RandallGedlingCon (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)aye
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)aye
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Lia NiciGreat GrimsbyCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Angela RichardsonGuildfordCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke Newingtonwhilst Lab (front bench)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Holly LynchHalifaxLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)aye
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Jill MortimerHartlepoolCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Sally-Ann HartHastings and RyeCon (front bench)no
Alan MakHavantCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadConno
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireConno
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)no
Robert LarganHigh PeakCon (front bench)no
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Peter KyleHoveLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Sara BritcliffeHyndburnConno
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Sam TarryIlford SouthLab (minister)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Tom HuntIpswichCon (front bench)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Felicity BuchanKensingtonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Chris SkidmoreKingswoodConno
Neale HanveyKirkcaldy and Cowdenbeathwhilst Albaaye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
James GrundyLeighCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Janet DabyLewisham EastLabaye
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLabaye
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Jane HuntLoughboroughConno
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Sarah OwenLuton NorthLab (minister)aye
Rachel HopkinsLuton SouthLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadConno
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldonConno
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)aye
Ben BradleyMansfieldConno
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)no
Saqib BhattiMeridenConno
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)aye
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyConno
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an Iarwhilst SNP (front bench)aye
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkConno
Laura FarrisNewburyCon (front bench)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne Eastwhilst Lab (front bench)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Aaron BellNewcastle-under-LymeCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Ruth JonesNewport WestLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallCon (front bench)tellno
Selaine SaxbyNorth DevonCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Stephen FarryNorth DownAlliance (front bench)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Richard FullerNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)no
Wendy ChamberlainNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)no
Helen MorganNorth ShropshireLDemaye
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)no
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West Leicestershirewhilst Conno
James WildNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)aye
Nadia WhittomeNottingham EastLab (minister)aye
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)tellaye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Louie FrenchOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Gareth BaconOrpingtonCon (front bench)no
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeCon (front bench)no
Neil HudsonPenrith and The BorderCon (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Paul BristowPeterboroughCon (front bench)no
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLabaye
Alex Davies-JonesPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Apsana BegumPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Fleur AndersonPutneyLab (minister)aye
Matt RoddaReading EastLab (minister)aye
Jacob YoungRedcarCon (front bench)no
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Sarah OlneyRichmond ParkLDem (front bench)aye
Tony LloydRochdaleLab (minister)aye
Kelly TolhurstRochester and StroodConno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Ruth EdwardsRushcliffeConno
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton Westwhilst Independent (front bench)aye
Alicia KearnsRutland and MeltonCon (front bench)no
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Holly Mumby-CroftScunthorpeConno
Paul HowellSedgefieldCon (front bench)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Tan DhesiSloughLab (minister)aye
Julian KnightSolihullwhilst Con (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Anthony BrowneSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireConno
Katherine FletcherSouth RibbleCon (front bench)no
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Gagan MohindraSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Damien MooreSouthportCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)aye
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Conor McGinnSt Helens Northwhilst Lab (front bench)aye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLabaye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Alyn SmithStirlingSNP (front bench)aye
Navendu MishraStockportLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Matt VickersStockton SouthCon (front bench)no
Jo GideonStoke-on-Trent CentralCon (front bench)no
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)no
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Suzanne WebbStourbridgeCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Bell Ribeiro-AddyStreathamLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLabaye
Siobhan BaillieStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea Westwhilst Lab (front bench)aye
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateConno
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Anthony MangnallTotnesCon (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Munira WilsonTwickenhamLDem (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Carla LockhartUpper BannDUPaye
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
Ian LaveryWansbeckLabaye
David JohnstonWantageCon (front bench)no
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Charlotte NicholsWarrington NorthLab (minister)aye
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)no
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Dean RussellWatfordCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyConno
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)aye
James HeappeyWellsCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)no
Nicola RichardsWest Bromwich EastCon (front bench)no
Shaun BaileyWest Bromwich WestCon (front bench)no
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)no
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareConno
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Stephen HammondWimbledonConno
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorConno
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Robert CourtsWitneyCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Jane StevensonWolverhampton North EastCon (front bench)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Stuart AndersonWolverhampton South WestCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Sarah AthertonWrexhamCon (front bench)no
Steven BakerWycombeConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Marcus FyshYeovilCon (front bench)no
Virginia CrosbieYnys MônCon (front bench)no
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive