Nationality and Borders Bill — After Clause 12 — Changes to the Immigration Act 1971 — Asylum Applicants — Right to Work — 20 Apr 2022 at 17:48

The majority of MPs voted not to allow those seeking asylum, and their adult dependents, to work if a decision on their application has not been made within six months.

MPs were considering the Nationality and Borders Bill.[1][2][3]

The motion supported by the majority of MPs in this vote was:

  • That this House disagrees with Lords amendment 7B.

Lords amendment 7B[4] provided that those seeking asylum, and their adult dependents, would be permitted to work if a decision on their application has not been made within six months.

The previous position was that permission to work was required, and it was only granted[5]:

  • * to individuals who had waited over 12 months for an initial decision on their asylum claim or for a response to a further submission for asylum
  • * where individuals were not considered responsible for the delay in consideration of their application
  • * to permit work at "graduate level" in jobs on the UK’s shortage occupation list.

--

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please consider switching your (UK) electricity and/or gas to Octopus Energy or tip us via Ko-Fi.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Neale HanveyKirkcaldy and Cowdenbeathwhilst Albano
Stephen FarryNorth DownAlliance (front bench)no
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)aye
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorConaye
Peter AldousWaveneyConaye
Lucy AllanTelfordwhilst Con (front bench)aye
Lee AndersonAshfieldwhilst Con (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)aye
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)aye
Sarah AthertonWrexhamCon (front bench)aye
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Gareth BaconOrpingtonConaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)aye
Shaun BaileyWest Bromwich WestCon (front bench)aye
Siobhan BaillieStroudCon (front bench)aye
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayConaye
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)aye
Aaron BellNewcastle-under-LymeCon (front bench)aye
Scott BentonBlackpool Southwhilst Con (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Saqib BhattiMeridenConaye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughwhilst Con (front bench)aye
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)aye
Ben BradleyMansfieldConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Suella BravermanFarehamCon (front bench)aye
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West Leicestershirewhilst Conaye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
Paul BristowPeterboroughCon (front bench)aye
Sara BritcliffeHyndburnConaye
Anthony BrowneSouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)aye
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeCon (front bench)aye
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)aye
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)aye
Brendan Clarke-SmithBassetlawCon (front bench)aye
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)aye
James CleverlyBraintreeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Robert CourtsWitneyCon (front bench)aye
Claire CoutinhoEast SurreyConaye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Virginia CrosbieYnys MônCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordConaye
James DalyBury NorthConaye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)aye
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)aye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Sarah DinesDerbyshire DalesCon (front bench)tellaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)aye
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastConaye
David DuguidBanff and BuchanConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Mark EastwoodDewsburyConaye
Ruth EdwardsRushcliffeConaye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Natalie ElphickeDoverwhilst Con (front bench)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Luke EvansBosworthCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Laura FarrisNewburyCon (front bench)aye
Anna FirthSouthend WestCon (front bench)aye
Katherine FletcherSouth RibbleCon (front bench)aye
Mark FletcherBolsoverConaye
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)aye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)aye
Liam FoxNorth SomersetConaye
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)aye
Louie FrenchOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Richard FullerNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConaye
Peter GibsonDarlingtonCon (front bench)aye
Jo GideonStoke-on-Trent CentralCon (front bench)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GreenBolton WestCon (front bench)aye
Andrew GriffithArundel and South DownsCon (front bench)aye
James GrundyLeighCon (front bench)aye
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)aye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Luke HallThornbury and YateConaye
Matthew HancockWest Suffolkwhilst Conaye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanConaye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
James HeappeyWellsCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConaye
Darren HenryBroxtoweCon (front bench)aye
Antony HigginbothamBurnleyCon (front bench)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Paul HolmesEastleighCon (front bench)aye
Paul HowellSedgefieldCon (front bench)aye
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)aye
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)aye
Jane HuntLoughboroughConaye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Tom HuntIpswichCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Mark JenkinsonWorkingtonCon (front bench)aye
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkConaye
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
David JohnstonWantageConaye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Simon JuppEast DevonCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Danny KrugerDevizesConaye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)aye
Robert LarganHigh PeakCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Ian LevyBlyth ValleyCon (front bench)aye
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Con (front bench)aye
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)aye
Mark LoganBolton North EastCon (front bench)aye
Marco LonghiDudley NorthCon (front bench)aye
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConaye
Jonathan LordWokingConaye
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)aye
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)aye
Alan MakHavantCon (front bench)aye
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)aye
Anthony MangnallTotnesCon (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallCon (front bench)tellaye
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)aye
Jerome MayhewBroadlandCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Stephen McPartlandStevenageConaye
Esther McVeyTattonCon (front bench)aye
Mark MenziesFyldewhilst Con (front bench)aye
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewConaye
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConaye
Robin MillarAberconwyCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Gagan MohindraSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Damien MooreSouthportCon (front bench)aye
Robbie MooreKeighleyCon (front bench)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleConaye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Joy MorrisseyBeaconsfieldConaye
Jill MortimerHartlepoolConaye
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Holly Mumby-CroftScunthorpeConaye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConaye
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)aye
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
Guy OppermanHexhamCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Mike PenningHemel HempsteadConaye
John PenroseWeston-Super-MareConaye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthwhilst Con (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Con (front bench)aye
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)aye
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)aye
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)aye
Will QuinceColchesterCon (front bench)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
Tom RandallGedlingCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)aye
Dean RussellWatfordCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)aye
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)aye
Selaine SaxbyNorth DevonCon (front bench)aye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)aye
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)aye
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)aye
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleCon (front bench)aye
Jane StevensonWolverhampton North EastCon (front bench)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye
James SunderlandBracknellCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)aye
Maggie ThroupErewashCon (front bench)aye
Edward TimpsonEddisburyConaye
Kelly TolhurstRochester and StroodConaye
Justin TomlinsonNorth SwindonConaye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)aye
Craig TraceyNorth WarwickshireConaye
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Matt VickersStockton SouthCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Matt WarmanBoston and SkegnessConaye
Giles WatlingClactonCon (front bench)aye
Suzanne WebbStourbridgeCon (front bench)aye
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonConaye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)aye
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Mike WoodDudley SouthCon (front bench)aye
Jacob YoungRedcarCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeConno
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonConno
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Stephen HammondWimbledonConno
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Rob RobertsDelynwhilst Independent (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington Northwhilst Independentno
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst Independent (front bench)no
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton Westwhilst Independent (front bench)no
Claudia WebbeLeicester Eastwhilst Independent (front bench)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Rosena Allin-KhanTootingLab (minister)no
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)no
Fleur AndersonPutneyLab (minister)no
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLabno
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne Eastwhilst Lab (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)no
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)no
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLabno
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Janet DabyLewisham EastLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Geraint DaviesSwansea Westwhilst Lab (front bench)no
Alex Davies-JonesPontypriddLab (minister)no
Marsha de CordovaBatterseaLab (minister)no
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)no
Tan DhesiSloughLab (minister)no
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)no
Florence EshalomiVauxhallLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)no
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)no
Mary FoyCity of DurhamLab (minister)no
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)no
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Paulette HamiltonBirmingham, ErdingtonLabno
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)no
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLabno
Kate HollernBlackburnLab (minister)no
Rachel HopkinsLuton SouthLab (minister)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Imran HussainBradford EastLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLabno
Kim JohnsonLiverpool, RiversideLab (minister)no
Darren JonesBristol North WestLab (minister)no
Ruth JonesNewport WestLab (minister)no
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)no
Stephen KinnockAberavonLab (minister)no
Peter KyleHoveLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLabno
Kim LeadbeaterBatley and SpenLabno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)no
Tony LloydRochdaleLab (minister)no
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)no
Holly LynchHalifaxLab (minister)no
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)no
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLabno
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Conor McGinnSt Helens Northwhilst Lab (front bench)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)no
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Navendu MishraStockportLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
James MurrayEaling NorthLab (minister)no
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Charlotte NicholsWarrington NorthLab (minister)no
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Abena Oppong-AsareErith and ThamesmeadLab (minister)no
Kate OsamorEdmontonLab (minister)no
Kate OsborneJarrowLab (minister)no
Sarah OwenLuton NorthLab (minister)no
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)no
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)no
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)no
Yasmin QureshiBolton South EastLabno
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Christina ReesNeathwhilst Lab (front bench)no
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Bell Ribeiro-AddyStreathamLab (minister)no
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLabno
Matt RoddaReading EastLab (minister)no
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)no
Naseem ShahBradford WestLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)no
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)no
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Zarah SultanaCoventry SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Sam TarryIlford SouthLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLabno
Liz TwistBlaydonLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Christian WakefordBury Southwhilst Labno
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Mick WhitleyBirkenheadLab (minister)no
Nadia WhittomeNottingham EastLabno
Beth WinterCynon ValleyLab (minister)no
Mohammad YasinBedfordLab (minister)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Sarah GreenChesham and AmershamLDemno
Wera HobhouseBathLDem (front bench)no
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)no
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Helen MorganNorth ShropshireLDemno
Sarah OlneyRichmond ParkLDem (front bench)no
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Munira WilsonTwickenhamLDem (front bench)no
Ben LakeCeredigionPC (front bench)no
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Colum EastwoodFoyleSDLPno
Claire HannaBelfast SouthSDLP (front bench)no
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)no
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)no
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)no
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)no
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)no
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)no
Amy CallaghanEast DunbartonshireSNP (front bench)no
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and Lesmahagowwhilst SNP (front bench)no
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)no
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)no
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)no
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)no
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)no
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)no
Dave DooganAngusSNP (front bench)no
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)tellno
Stephen FlynnAberdeen SouthSNP (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)no
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)no
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)no
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Chris LawDundee WestSNP (front bench)no
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an Iarwhilst SNP (front bench)no
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)no
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)no
John McNallyFalkirkSNP (front bench)no
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)no
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)no
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)no
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)no
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)no
Anum QaisarAirdrie and ShottsSNP (front bench)no
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)no
Alyn SmithStirlingSNP (front bench)no
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)no
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)no
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)no
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)tellno
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive