Queen's Speech — Programme for Government — Economy and Jobs — 20 Jan 2020 at 21:46

The majority of MPs voted against requiring a plan to reverse the impact of austerity, tackle the climate and environmental emergency, and reshape the economy to work for everyone by clamping down on tax avoidance, tackling insecurity in work by extending full employment rights to all workers, ending in-work poverty, and introducing a real living wage.

The debate on the content of the government's legislative programme outlined in the Queens' speech is technically, and traditionally, on the subject of a message of thanks which the house is to send the monarch for making the speech.

MPs were considering the following motion:

  • That an Humble Address be presented to Her Majesty, as follows:
  • Most Gracious Sovereign,
  • We, Your Majesty’s most dutiful and loyal subjects, the Commons of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Parliament assembled, beg leave to offer our humble thanks to Your Majesty for the Gracious Speech which Your Majesty has addressed to both Houses of Parliament.

the amendment rejected in this vote was:

  • at the end of the Question to add:
  • ‘but respectfully regrets that the Gracious Speech fails to put an end to a decade of austerity, to invest in the UK’s underfunded public services, or to scrap universal credit;
  • notes the damaging impact that the four-year freeze in working-age benefits has had on families on low income; and
  • calls on the Government to bring forward a plan to reverse the damaging impact austerity has had on communities in the UK, tackle the climate and environmental emergency, and reshape the economy to work for everyone by clamping down on tax avoidance, tackling insecurity in work by extending full employment rights to all workers, ending in-work poverty, and introducing a real living wage.’.

Debate in Parliament |

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLabaye
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Bim AfolamiHitchin and HarpendenConno
Nickie AikenCities of London and WestminsterConno
Peter AldousWaveneyConno
Rushanara AliBethnal Green and BowLabaye
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLabaye
Lucy AllanTelfordConno
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Fleur AndersonPutneyLabaye
Lee AndersonAshfieldConno
Stuart AndersonWolverhampton South WestConno
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Caroline AnsellEastbourneConno
Tonia AntoniazziGowerLabaye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Sarah AthertonWrexhamConno
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Gareth BaconOrpingtonConno
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
Shaun BaileyWest Bromwich WestConno
Siobhan BaillieStroudConno
Duncan BakerNorth NorfolkConno
Steven BakerWycombeConno
Harriett BaldwinWest WorcestershireConno
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLabaye
John BaronBasildon and BillericayConno
Simon BaynesClwyd SouthConno
Margaret BeckettDerby SouthLabaye
Apsana BegumPoplar and LimehouseLabaye
Aaron BellNewcastle-under-LymeConno
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Scott BentonBlackpool SouthConno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastConno
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Olivia BlakeSheffield, HallamLabaye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Crispin BluntReigateConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineConno
Ben BradleyMansfieldConno
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLabaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Suella BravermanFarehamConno
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConno
Steve BrineWinchesterConno
Paul BristowPeterboroughConno
Sara BritcliffeHyndburnConno
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Anthony BrowneSouth CambridgeshireConno
Fiona BruceCongletonConno
Chris BryantRhonddaLabaye
Felicity BuchanKensingtonConno
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Alex BurghartBrentwood and OngarConno
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)aye
Rob ButlerAylesburyConno
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLabaye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLabaye
Alun CairnsVale of GlamorganConno
Amy CallaghanEast DunbartonshireSNP (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Andy CarterWarrington SouthConno
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeConno
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamConno
Sarah ChampionRotherhamLabaye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Feryal ClarkEnfield NorthLabaye
Greg ClarkTunbridge WellsConno
Theo ClarkeStaffordConno
Brendan Clarke-SmithBassetlawConno
Chris ClarksonHeywood and MiddletonConno
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsConno
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonConno
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Rosie CooperWest LancashireLabaye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLabaye
Jeremy CorbynIslington Northwhilst Lab (front bench)aye
Alberto CostaSouth LeicestershireConno
Robert CourtsWitneyConno
Claire CoutinhoEast SurreyConno
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLabaye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
Virginia CrosbieYnys MônConno
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLabaye
Janet DabyLewisham EastLabaye
James DalyBury NorthConno
Wayne DavidCaerphillyLabaye
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Gareth DaviesGrantham and StamfordConno
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
James DaviesVale of ClwydConno
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Alex Davies-JonesPontypriddLabaye
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Dehenna DavisonBishop AucklandConno
Marsha de CordovaBatterseaLab (minister)aye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)tellaye
Tan DhesiSloughLabaye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Sarah DinesDerbyshire DalesConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Dave DooganAngusSNP (front bench)aye
Allan DoransAyr, Carrick and CumnockSNP (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayConno
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLabaye
Peter DowdBootleLab (minister)aye
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockConno
Richard DraxSouth DorsetConno
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Flick DrummondMeon ValleyConno
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Rosie DuffieldCanterburyLabaye
David DuguidBanff and BuchanConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Angela EagleWallaseyLabaye
Maria EagleGarston and HalewoodLabaye
Mark EastwoodDewsburyConno
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst PC (front bench)aye
Ruth EdwardsRushcliffeConno
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLabaye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Natalie ElphickeDoverConno
Florence EshalomiVauxhallLabaye
Chris EvansIslwynLabaye
Luke EvansBosworthConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordConno
Ben EverittMilton Keynes NorthConno
Michael FabricantLichfieldConno
Laura FarrisNewburyConno
Simon FellBarrow and FurnessConno
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton Westwhilst SNP (front bench)aye
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)aye
Katherine FletcherSouth RibbleConno
Mark FletcherBolsoverConno
Nicholas FletcherDon ValleyConno
Stephen FlynnAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Vicky FordChelmsfordConno
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLabaye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Mary FoyCity of DurhamLabaye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordConno
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Richard FullerNorth East BedfordshireConno
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Marcus FyshYeovilConno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Mark GarnierWyre ForestConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Peter GibsonDarlingtonConno
Jo GideonStoke-on-Trent CentralConno
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyConno
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterConno
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Chris GreenBolton WestConno
Damian GreenAshfordConno
Kate GreenStretford and UrmstonLabaye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLabaye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Andrew GriffithArundel and South DownsConno
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Kate GriffithsBurtonConno
James GrundyLeighConno
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthConno
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Robert HalfonHarlowConno
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Stephen HammondWimbledonConno
Greg HandsChelsea and FulhamConno
Neale HanveyKirkcaldy and Cowdenbeathwhilst Independentaye
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLabaye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLabaye
Mark HarperForest of DeanConno
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandConno
Sally-Ann HartHastings and RyeConno
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Helen HayesDulwich and West NorwoodLabaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
James HeappeyWellsCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Mark HendrickPrestonLabaye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Darren HenryBroxtoweConno
Antony HigginbothamBurnleyConno
Mike HillHartlepoolLabaye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireConno
Simon HoareNorth DorsetConno
Margaret HodgeBarkingLabaye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Richard HoldenNorth West DurhamConno
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonConno
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamConno
Paul HolmesEastleighConno
Rachel HopkinsLuton SouthLabaye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
John HowellHenleyConno
Paul HowellSedgefieldConno
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Neil HudsonPenrith and The BorderConno
Eddie HughesWalsall NorthConno
Jane HuntLoughboroughConno
Jeremy HuntSouth West SurreyConno
Tom HuntIpswichConno
Rupa HuqEaling Central and ActonLabaye
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)no
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireConno
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Mark JenkinsonWorkingtonConno
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamConno
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabaye
Gareth JohnsonDartfordConno
Kim JohnsonLiverpool, RiversideLabaye
David JohnstonWantageConno
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughConno
Darren JonesBristol North WestLabaye
David JonesClwyd WestConno
Fay JonesBrecon and RadnorshireConno
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLabaye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Ruth JonesNewport WestLabaye
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)aye
Simon JuppEast DevonConno
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Alicia KearnsRutland and MeltonConno
Gillian KeeganChichesterConno
Liz KendallLeicester WestLabaye
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)aye
Imran Ahmad KhanWakefieldConno
Stephen KinnockAberavonLabaye
Greg KnightEast YorkshireConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Danny KrugerDevizesConno
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Peter KyleHoveLabaye
Ben LakeCeredigionPCaye
David LammyTottenhamLabaye
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkConno
Robert LarganHigh PeakConno
Pauline LathamMid DerbyshireConno
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Ian LevyBlyth ValleyConno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLabaye
Andrew LewerNorthampton SouthConno
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Conno
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetConno
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)aye
Tony LloydRochdaleLab (minister)aye
Carla LockhartUpper BannDUPno
Chris LoderWest DorsetConno
Mark LoganBolton North EastConno
Marco LonghiDudley NorthConno
Julia LopezHornchurch and UpminsterConno
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConno
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Caroline LucasBrighton, PavilionGreenaye
Holly LynchHalifaxLabaye
Kenny MacAskillEast Lothianwhilst SNP (front bench)aye
Craig MackinlaySouth ThanetConno
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthConno
Rachel MacleanRedditchConno
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLabaye
Alan MakHavantConno
Seema MalhotraFeltham and HestonLabaye
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
Anthony MangnallTotnesConno
Scott MannNorth CornwallConno
Julie MarsonHertford and StortfordConno
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)aye
Theresa MayMaidenheadConno
Jerome MayhewBroadlandConno
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLabaye
Jason McCartneyColne ValleyConno
Karl McCartneyLincolnConno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
Conor McGinnSt Helens NorthLabaye
Alison McGovernWirral SouthLabaye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)aye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Anna McMorrinCardiff NorthLabaye
Stephen McPartlandStevenageConno
Esther McVeyTattonCon (front bench)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Mark MenziesFyldeConno
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Robin MillarAberconwyConno
Maria MillerBasingstokeConno
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Navendu MishraStockportLabaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Gagan MohindraSouth West HertfordshireConno
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Damien MooreSouthportConno
Robbie MooreKeighleyConno
Penny MordauntPortsmouth NorthConno
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
Grahame MorrisEasingtonLabaye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)tellno
Joy MorrisseyBeaconsfieldConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Kieran MullanCrewe and NantwichConno
Holly Mumby-CroftScunthorpeConno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleConno
Ian MurrayEdinburgh SouthLabaye
James MurrayEaling NorthLabaye
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Charlotte NicholsWarrington NorthLabaye
Lia NiciGreat GrimsbyConno
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Alex NorrisNottingham NorthLabaye
Neil O'BrienHarboroughConno
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Matthew OffordHendonConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Abena Oppong-AsareErith and ThamesmeadLabaye
Kate OsamorEdmontonLabaye
Kate OsborneJarrowLabaye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)aye
Taiwo OwatemiCoventry North WestLabaye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonConno
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mark PawseyRugbyConno
Stephanie PeacockBarnsley EastLabaye
Mike PenningHemel HempsteadConno
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLabaye
John PenroseWeston-Super-MareConno
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Toby PerkinsChesterfieldLabaye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLabaye
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConno
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Lucy PowellManchester CentralLabaye
Victoria PrentisBanburyConno
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Tom RandallGedlingConno
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamConno
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Christina ReesNeathLab (minister)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Ellie ReevesLewisham West and PengeLabaye
Rachel ReevesLeeds WestLabaye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Bell Ribeiro-AddyStreathamLabaye
Nicola RichardsWest Bromwich EastConno
Angela RichardsonGuildfordConno
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLabaye
Rob RobertsDelynwhilst Conno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Mary RobinsonCheadleConno
Matt RoddaReading EastLab (minister)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Douglas RossMorayCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireConno
Dean RussellWatfordConno
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)tellno
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldConno
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Selaine SaxbyNorth DevonConno
Paul ScullySutton and CheamConno
Bob SeelyIsle of WightConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLabaye
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Andrew SlaughterHammersmithLabaye
Alyn SmithStirlingSNP (front bench)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Greg SmithBuckinghamConno
Henry SmithCrawleyConno
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellaye
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Nick SmithBlaenau GwentLabaye
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Karin SmythBristol SouthLabaye
Alex SobelLeeds North WestLabaye
Amanda SollowayDerby NorthConno
John SpellarWarleyLabaye
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeConno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Alexander StaffordRother ValleyConno
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Jo StevensCardiff CentralLabaye
Jane StevensonWolverhampton North EastConno
John StevensonCarlisleConno
Bob StewartBeckenhamConno
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Wes StreetingIlford NorthLabaye
Mel StrideCentral DevonConno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Julian SturdyYork OuterConno
Zarah SultanaCoventry SouthLabaye
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
James SunderlandBracknellConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleConno
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Sam TarryIlford SouthLabaye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
Derek ThomasSt IvesConno
Gareth ThomasHarrow WestLabaye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)aye
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLabaye
Edward TimpsonEddisburyConno
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Laura TrottSevenoaksConno
Thomas TugendhatTonbridge and MallingConno
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLabaye
Liz TwistBlaydonLabaye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesConno
Matt VickersStockton SouthConno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Christian WakefordBury Southwhilst Conno
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
Jamie WallisBridgendConno
David WarburtonSomerton and FromeConno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
Giles WatlingClactonConno
Suzanne WebbStourbridgeConno
Claudia WebbeLeicester Eastwhilst Labaye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLabaye
Matt WesternWarwick and LeamingtonLabaye
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Mick WhitleyBirkenheadLabaye
Craig WhittakerCalder ValleyConno
John WhittingdaleMaldonConno
Nadia WhittomeNottingham EastLabaye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
James WildNorth West NorfolkConno
Craig WilliamsMontgomeryshireConno
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Beth WinterCynon ValleyLabaye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Mike WoodDudley SouthConno
William WraggHazel GroveConno
Jeremy WrightKenilworth and SouthamConno
Mohammad YasinBedfordLabaye
Jacob YoungRedcarConno
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Daniel ZeichnerCambridgeLabaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive