Queen's Speech — Emergency Service Staffing and Pay — 28 Jun 2017 at 18:44

The majority of MPs voted against recruiting more fire and police officers and against a fair pay rise for emergency and public service workers.

MPs were considering the following motion:

the amendment rejected in this vote was:

  • at the end of the Question to add:
  • “but
  • respectfully regret that the Gracious Speech fails to end cuts to the police and the fire service;
  • commend the response of the emergency services to the recent terrorist attacks and to the Grenfell Tower fire;
  • call on the Government to recruit more police officers and fire-fighters; and
  • further call on the Government to end the public sector pay cap and give the emergency and public services a fair pay rise.”.

Debate in Parliament |

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen KinnockAberavonLabaye
Guto BebbAberconwywhilst Con (front bench)no
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Ross ThomsonAberdeen SouthConno
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Leo DochertyAldershotConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyConno
Kirstene HairAngusConno
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Gloria De PieroAshfieldLabaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Bill GrantAyr, Carrick and CumnockConno
Victoria PrentisBanburyConno
David DuguidBanff and BuchanConno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Stephanie PeacockBarnsley EastLabaye
John WoodcockBarrow and Furnesswhilst Labaye
John BaronBasildon and BillericayConno
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Lord John [Missing last name for 41744]BassetlawLabaye
Wera HobhouseBathLDem (front bench)aye
Tracy BrabinBatley and SpenLabaye
Marsha de CordovaBatterseaLabaye
Dominic GrieveBeaconsfieldwhilst Conno
Bob StewartBeckenhamConno
Mohammad YasinBedfordLabaye
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Emma Little-PengellyBelfast SouthDUPno
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLabaye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedConno
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkConno
Rushanara AliBethnal Green and BowLabaye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadwhilst Labaye
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLabaye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLabaye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Liz TwistBlaydonLabaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Chris GreenBolton WestConno
Peter DowdBootleLab (minister)aye
Matt WarmanBoston and SkegnessConno
David TredinnickBosworthConno
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestConno
Phillip LeeBracknellwhilst Con (front bench)no
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Naseem ShahBradford WestLabaye
James CleverlyBraintreeConno
Chris DaviesBrecon and RadnorshireConno
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alex BurghartBrentwood and OngarConno
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetConno
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLabaye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLabaye
Darren JonesBristol North WestLabaye
Karin SmythBristol SouthLabaye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)aye
Keith SimpsonBroadlandConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtowewhilst Conno
Julie CooperBurnleyLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)tellno
James FrithBury NorthLabaye
Ivan LewisBury Southwhilst Labaye
Jo ChurchillBury St EdmundsConno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLabaye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Amanda MillingCannock ChaseConno
Rosie DuffieldCanterburyLabaye
Jo StevensCardiff CentralLabaye
Anna McMorrinCardiff NorthLabaye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLabaye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
John StevensonCarlisleConno
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireConno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConno
Ben LakeCeredigionPCaye
Edward ArgarCharnwoodConno
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Mary RobinsonCheadleConno
Vicky FordChelmsfordConno
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLabaye
Gillian KeeganChichesterConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Michelle DonelanChippenhamConno
Theresa VilliersChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Chris MathesonCity of ChesterLabaye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Giles WatlingClactonConno
Martin VickersCleethorpesConno
Susan Elan JonesClwyd SouthLabaye
David JonesClwyd WestConno
Hugh GaffneyCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Thelma WalkerColne ValleyLabaye
Fiona BruceCongletonConno
Trudy HarrisonCopelandConno
Tom PursgloveCorbyConno
Colleen FletcherCoventry North EastLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Henry SmithCrawleyConno
Laura SmithCrewe and NantwichLabaye
Sarah JonesCroydon CentralLabaye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Chris PhilpCroydon SouthConno
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLabaye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Chris WilliamsonDerby Northwhilst Labaye
Margaret BeckettDerby SouthLabaye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Paula SherriffDewsburyLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Charlie ElphickeDoverwhilst Conno
Ian AustinDudley Northwhilst Labaye
Mike WoodDudley SouthConno
Helen HayesDulwich and West NorwoodLabaye
Alister JackDumfries and GallowayConno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNPaye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLabaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLabaye
Grahame MorrisEasingtonLabaye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConno
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLabaye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Martin WhitfieldEast LothianLabaye
Paul MastertonEast RenfrewshireConno
Sam GyimahEast Surreywhilst Con (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Greg KnightEast YorkshireConno
Stephen LloydEastbournewhilst LDem (front bench)aye
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
Antoinette SandbachEddisburywhilst Conno
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLabaye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Clive EffordElthamLabaye
Joan RyanEnfield Northwhilst Lab (front bench)aye
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLabaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLabaye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLabaye
John McNallyFalkirkSNPaye
Suella BravermanFarehamConno
Helen WhatelyFaversham and Mid KentConno
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Mark HarperForest of DeanConno
Mark MenziesFyldeConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLabaye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Paul SweeneyGlasgow North EastLabaye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterConno
Colin ClarkGordonConno
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Tonia AntoniazziGowerLabaye
Nicholas BolesGrantham and Stamfordwhilst Conno
Adam HollowayGraveshamConno
Melanie OnnGreat GrimsbyLabaye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Anne MiltonGuildfordwhilst Con (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Holly LynchHalifaxLabaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Derek TwiggHaltonLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLabaye
Neil O'BrienHarboroughConno
Robert HalfonHarlowConno
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastConno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Mike HillHartlepoolLabaye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Amber RuddHastings and Ryewhilst Con (front bench)no
Alan MakHavantConno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
William WraggHazel GroveConno
Mike PenningHemel HempsteadConno
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Matthew OffordHendonConno
John HowellHenleyConno
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordConno
Oliver DowdenHertsmereConno
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Ruth GeorgeHigh PeakLabaye
Bim AfolamiHitchin and HarpendenConno
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Julia LopezHornchurch and UpminsterConno
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Jeremy QuinHorshamConno
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLabaye
Peter KyleHoveLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Graham JonesHyndburnLabaye
Wes StreetingIlford NorthLabaye
Mike GapesIlford Southwhilst Lab (front bench)aye
Ronnie CowanInverclydeSNPaye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Sandy MartinIpswichLabaye
Bob SeelyIsle of WightConno
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLabaye
Stephen HepburnJarrowLabaye
John GroganKeighleyLabaye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Emma Dent CoadKensingtonLabaye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabaye
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLabaye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Lesley LairdKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Alex SobelLeeds North WestLabaye
Rachel ReevesLeeds WestLabaye
Keith VazLeicester EastLabaye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLabaye
Jo PlattLeighLabaye
Maria CaulfieldLewesConno
Heidi AlexanderLewisham EastLabaye
Ellie ReevesLewisham West and PengeLabaye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Michael FabricantLichfieldConno
Karen LeeLincolnLabaye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNPaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Dan CardenLiverpool, WaltonLabaye
Luciana BergerLiverpool, Wavertreewhilst Labaye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLabaye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughConno
Victoria AtkinsLouth and HorncastleConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton Northwhilst Labaye
Gavin ShukerLuton Southwhilst Lab (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
Yvonne FovargueMakerfieldLabaye
John WhittingdaleMaldonConno
Lucy PowellManchester CentralLabaye
Afzal KhanManchester, GortonLabaye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellaye
Ben BradleyMansfieldConno
George HollingberyMeon ValleyConno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireConno
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
George FreemanMid NorfolkConno
Nicholas SoamesMid Sussexwhilst Conno
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConno
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandConno
Danielle RowleyMidlothianLabaye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthConno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
David DaviesMonmouthConno
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
Douglas RossMorayConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
Andrea JenkynsMorley and OutwoodConno
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Christina ReesNeathLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastConno
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Robert JenrickNewarkConno
Richard BenyonNewburywhilst Conno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLabaye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallConno
Peter Heaton-JonesNorth DevonConno
Simon HoareNorth DorsetConno
Sylvia HermonNorth DownIndependentaye
Kevan JonesNorth DurhamLabaye
Alistair BurtNorth East Bedfordshirewhilst Con (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireConno
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)aye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetConno
Bill WigginNorth HerefordshireConno
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Laura PidcockNorth West DurhamLabaye
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConno
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Andrew LewerNorthampton SouthConno
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Chris LeslieNottingham Eastwhilst Labaye
Alex NorrisNottingham NorthLabaye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLabaye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Luke GrahamOchil and South PerthshireConno
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Anneliese DoddsOxford EastLabaye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Angela SmithPenistone and Stocksbridgewhilst Labaye
Rory StewartPenrith and The Borderwhilst Con (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Fiona OnasanyaPeterboroughwhilst Labaye
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewConno
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLabaye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleConno
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLabaye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Stephen MorganPortsmouth SouthLabaye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLabaye
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Justine GreeningPutneywhilst Con (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordConno
Matt RoddaReading EastLabaye
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Anna TurleyRedcarLabaye
Rachel MacleanRedditchConno
Crispin BluntReigateConno
Chris BryantRhonddaLabaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Conno
Zac GoldsmithRichmond ParkConno
Tony LloydRochdaleLabaye
Kelly TolhurstRochester and StroodConno
James DuddridgeRochford and Southend EastConno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton Northwhilst Con (front bench)no
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLabaye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Mark PawseyRugbyConno
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and Weybridgewhilst Con (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffewhilst Con (front bench)no
Ged KillenRutherglen and Hamilton WestLabaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Kemi BadenochSaffron WaldenConno
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)tellaye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Jared O'MaraSheffield, Hallamwhilst Labaye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamConno
Tan DhesiSloughLabaye
Julian KnightSolihullConno
David WarburtonSomerton and FromeConno
Paul GirvanSouth AntrimDUPno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Heidi AllenSouth Cambridgeshirewhilst Conno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)tellno
Richard DraxSouth DorsetConno
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireConno
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireConno
Richard BaconSouth NorfolkConno
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Seema KennedySouth RibbleConno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireConno
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
David GaukeSouth West Hertfordshirewhilst Con (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Damien MooreSouthportConno
Kwasi KwartengSpelthorneConno
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayConno
Conor McGinnSt Helens NorthLabaye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Derek ThomasSt IvesConno
Jeremy LefroyStaffordConno
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Stephen KerrStirlingConno
Ann CoffeyStockportwhilst Labaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Paul WilliamsStockton SouthLabaye
Gareth SnellStoke-on-Trent CentralLabaye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLabaye
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgewhilst Con (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonConno
Chuka UmunnaStreathamwhilst Labaye
Kate GreenStretford and UrmstonLabaye
David DrewStroudLabaye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Julie ElliottSunderland CentralLabaye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamConno
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Esther McVeyTattonConno
Rebecca PowTaunton DeaneConno
Lucy AllanTelfordConno
Laurence RobertsonTewkesburyConno
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsConno
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonConno
Luke HallThornbury and YateConno
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonConno
Thomas TugendhatTonbridge and MallingConno
Rosena Allin-KhanTootingLab (minister)aye
Kevin FosterTorbayConno
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Sarah WollastonTotneswhilst Conno
David LammyTottenhamLabaye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge Wellswhilst Con (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLabaye
Mary CreaghWakefieldLabaye
Angela EagleWallaseyLabaye
Eddie HughesWalsall NorthConno
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Ed VaizeyWantagewhilst Conno
John SpellarWarleyLabaye
Helen JonesWarrington NorthLabaye
Faisal RashidWarrington SouthLabaye
Matt WesternWarwick and LeamingtonLabaye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Richard HarringtonWatfordwhilst Con (front bench)no
Peter AldousWaveneyConno
Nusrat GhaniWealdenConno
Mike AmesburyWeaver ValeLabaye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
James HeappeyWellsConno
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineConno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Oliver LetwinWest Dorsetwhilst Conno
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLabaye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareConno
Lisa NandyWiganLabaye
Stephen HammondWimbledonwhilst Conno
Steve BrineWinchesterwhilst Con (front bench)no
Adam AfriyieWindsorConno
Alison McGovernWirral SouthLabaye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Robert CourtsWitneyConno
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
Eleanor SmithWolverhampton South WestLabaye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Peter BottomleyWorthing WestConno
Ian LucasWrexhamLabaye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Marcus FyshYeovilConno
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLabaye
Julian SturdyYork OuterConno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive