UK Withdrawal from the European Union — Delay Withdrawal if MPs Agree Withdrawal Agreement — 14 Mar 2019 at 17:00

The majority of MPs voted in favour of delaying the United Kingdom's withdrawal from the European Union by up to three months subject to a majority of MPs agreeing the withdrawal agreement by 20 March 2019.

The reason for the delay was given in the motion as being: "for the purpose of passing the necessary EU exit legislation".

MPs were considering a motion stating:

  • That this House:
  • (1) notes the resolutions of the House of 12 and 13 March, and accordingly agrees that the Government will seek to agree with the European Union an extension of the period specified in Article 50(3);
  • (2) agrees that, if the House has passed a resolution approving the negotiated withdrawal agreement and the framework for the future relationship for the purposes of section 13(1)(b) of the European Union (Withdrawal) Act 2018 by 20 March 2019, then the Government will seek to agree with the European Union a one-off extension of the period specified in Article 50(3) for a period ending on 30 June 2019 for the purpose of passing the necessary EU exit legislation; and
  • (3) notes that, if the House has not passed a resolution approving the negotiated withdrawal agreement and the framework for the future relationship for the purposes of section 13(1)(b) of the European Union (Withdrawal) Act 2018 by 20 March 2019, then it is highly likely that the European Council at its meeting the following day would require a clear purpose for any extension, not least to determine its length, and that any extension beyond 30 June 2019 would require the United Kingdom to hold European Parliament elections in May 2019.

The date and time for the United Kingdom's withdrawal from the European Union had been set as 29 March 2019 at 11.00 p.m. by the European Union (Withdrawal) Act 2018[1].

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Ross ThomsonAberdeen SouthCon (front bench)no
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Kirstene HairAngusCon (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Bill GrantAyr, Carrick and CumnockCon (front bench)aye
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)aye
David DuguidBanff and BuchanCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLabaye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Stephanie PeacockBarnsley EastLabaye
John WoodcockBarrow and Furnesswhilst Independent (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayConno
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Lord John [Missing last name for 41744]BassetlawLab (minister)aye
Wera HobhouseBathLDem (front bench)aye
Tracy BrabinBatley and SpenLab (minister)aye
Marsha de CordovaBatterseaLab (minister)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldwhilst Con (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Mohammad YasinBedfordLabaye
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Emma Little PengellyBelfast SouthDUP (front bench)no
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadwhilst Independent (front bench)no
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Liz TwistBlaydonLab (minister)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Peter DowdBootleLab (minister)aye
Matt WarmanBoston and SkegnessConno
David TredinnickBosworthConaye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Conor BurnsBournemouth WestConno
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Darren JonesBristol North WestLab (minister)aye
Karin SmythBristol SouthLabaye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)aye
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Anna SoubryBroxtowewhilst Independent (front bench)aye
Julie CooperBurnleyLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonConno
James FrithBury NorthLab (minister)aye
Ivan LewisBury Southwhilst Independent (front bench)aye
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthConno
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)aye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)aye
Alex ChalkCheltenhamConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Toby PerkinsChesterfieldLabaye
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Giles WatlingClactonCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Hugh GaffneyCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Will QuinceColchesterConno
Thelma WalkerColne ValleyLab (minister)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyConno
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Laura SmithCrewe and NantwichLab (minister)aye
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Chris PhilpCroydon SouthConno
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Chris WilliamsonDerby Northwhilst Independentaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Paula SherriffDewsburyLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Charlie ElphickeDoverwhilst Con (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)tellaye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConaye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Martin WhitfieldEast LothianLab (minister)aye
Paul MastertonEast RenfrewshireConaye
Sam GyimahEast Surreywhilst Con (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireConno
Stephen LloydEastbournewhilst Independentaye
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
Antoinette SandbachEddisburywhilst Con (front bench)aye
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Kate OsamorEdmontonLabaye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Joan RyanEnfield Northwhilst Independent (front bench)aye
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonConno
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Suella BravermanFarehamConno
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)tellaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanConno
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLabaye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Paul SweeneyGlasgow North EastLab (minister)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)aye
Colin ClarkGordonCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)aye
Nicholas BolesGrantham and Stamfordwhilst Conaye
Adam HollowayGraveshamConno
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Anne MiltonGuildfordwhilst Con (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Holly LynchHalifaxLabaye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLabaye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)aye
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Mike HillHartlepoolLab (minister)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Amber RuddHastings and Ryewhilst Con (front bench)aye
Alan MakHavantConno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
William WraggHazel GroveCon (front bench)tellno
Mike PenningHemel HempsteadConno
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)aye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Ruth GeorgeHigh PeakLab (minister)aye
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Peter KyleHoveLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Mike GapesIlford Southwhilst Independent (front bench)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Sandy MartinIpswichLab (minister)aye
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John GroganKeighleyLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Emma Dent CoadKensingtonLabaye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Lesley LairdKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLabaye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Jo PlattLeighLab (minister)aye
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Janet DabyLewisham EastLab (minister)aye
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Karen LeeLincolnLab (minister)aye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, Wavertreewhilst Independent (front bench)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLabaye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)aye
Ben BradleyMansfieldCon (front bench)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConaye
Nicholas SoamesMid Sussexwhilst Conaye
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConno
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
Danielle RowleyMidlothianLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
Douglas RossMorayCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Christina ReesNeathLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburywhilst Con (front bench)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallCon (front bench)no
Peter Heaton-JonesNorth DevonConaye
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Alistair BurtNorth East Bedfordshirewhilst Con (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)no
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)aye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Laura PidcockNorth West DurhamLab (minister)aye
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)aye
Chris LeslieNottingham Eastwhilst Independent (front bench)aye
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Luke GrahamOchil and South PerthshireCon (front bench)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLabaye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonConaye
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Angela SmithPenistone and Stocksbridgewhilst Independent (front bench)aye
Rory StewartPenrith and The Borderwhilst Con (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLabaye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Justine GreeningPutneywhilst Conaye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Matt RoddaReading EastLab (minister)aye
Alok SharmaReading WestCon (front bench)aye
Anna TurleyRedcarLab (minister)aye
Rachel MacleanRedditchConno
Crispin BluntReigateConno
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Tony LloydRochdaleLab (minister)aye
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastConno
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton Northwhilst Con (front bench)aye
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and Weybridgewhilst Con (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffewhilst Con (front bench)aye
Ged KillenRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksConno
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Tan DhesiSloughLab (minister)aye
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeCon (front bench)no
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Heidi AllenSouth Cambridgeshirewhilst Independent (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Alberto CostaSouth LeicestershireConaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Seema KennedySouth RibbleConaye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLabaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkConaye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
David GaukeSouth West Hertfordshirewhilst Con (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Damien MooreSouthportCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)aye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)no
Stephen KerrStirlingCon (front bench)aye
Ann CoffeyStockportwhilst Independentaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Paul WilliamsStockton SouthLab (minister)aye
Gareth SnellStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgewhilst Con (front bench)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamwhilst Independentaye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Esther McVeyTattonConno
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)aye
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Rosena Allin-KhanTootingLab (minister)aye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthConaye
Greg ClarkTunbridge Wellswhilst Con (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipConno
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)both
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Ed VaizeyWantagewhilst Con (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Faisal RashidWarrington SouthLab (minister)aye
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Richard HarringtonWatfordwhilst Con (front bench)aye
Peter AldousWaveneyConaye
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)tellno
James HeappeyWellsConno
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineConaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Oliver LetwinWest Dorsetwhilst Conaye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Lisa NandyWiganLabaye
Stephen HammondWimbledonwhilst Con (front bench)aye
Steve BrineWinchesterwhilst Con (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorConno
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Robert CourtsWitneyCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Eleanor SmithWolverhampton South WestLab (minister)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestConaye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Marcus FyshYeovilCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive