Parliamentary Buildings (Restoration and Renewal) Bill — Clause 2 — The Parliamentary Works Sponsor Body — Corporate Social Responsibility Including Blacklisting — 19 Jun 2019 at 16:00

The majority of MPs voted to require the consideration of prospective contractors' corporate responsibility policies, including those on blacklisting, when allocating contracts.

MPs were considering the Parliamentary Buildings (Restoration and Renewal) Bill[1]

The amendment accepted in this vote was:

  • Amendment proposed: 1, page 2, line 16, at end insert—
  • “(f) to require the Delivery Authority when allocating contracts for construction and related work to have regard for the company’s policies on corporate social responsibility, including those relating to the blacklisting of employees or potential employees from employment.”

the amendment added an additional subclause to clause 2(2) of the Bill, setting out an additional duty for the Parliamentary Works Sponsor Body.

The amendment unusually resulted in two sections denoted (f).

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con13 129 (+2 tell)146.3%
DUP1 2030.0%
Green1 00100.0%
Independent6 0030.0%
Lab151 (+2 tell) 0061.9%
LDem5 0041.7%
PC4 00100.0%
SNP29 0082.9%
Total:210 131153.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateConaye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsConaye
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)aye
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
William WraggHazel GroveCon (front bench)aye
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorConno
Peter AldousWaveneyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Colin ClarkGordonCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffewhilst Con (front bench)no
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastConno
David DuguidBanff and BuchanCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
George EusticeCamborne and RedruthConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Luke GrahamOchil and South PerthshireCon (front bench)no
Bill GrantAyr, Carrick and CumnockCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldwhilst Con (front bench)no
Kirstene HairAngusCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamConno
Richard HarringtonWatfordwhilst Conno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)no
James HeappeyWellsConno
Chris Heaton-HarrisDaventryConno
Peter Heaton-JonesNorth DevonConno
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamConno
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConno
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)no
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)no
Stephen KerrStirlingCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Rachel MacleanRedditchConno
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordwhilst Con (front bench)no
Damien MooreSouthportCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)tellno
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton Northwhilst Con (front bench)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadConno
Chris PhilpCroydon SouthConno
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyConno
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Antoinette SandbachEddisburywhilst Con (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid Sussexwhilst Conno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)tellno
Rory StewartPenrith and The Borderwhilst Con (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConno
Ross ThomsonAberdeen SouthCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashConno
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
David TredinnickBosworthConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
Ed VaizeyWantagewhilst Con (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Matt WarmanBoston and SkegnessConno
Giles WatlingClactonCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleConboth
Nigel AdamsSelby and AinstyConabsent
Lucy AllanTelfordCon (front bench)absent
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)absent
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Steven BakerWycombeCon (front bench)absent
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)absent
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
John BaronBasildon and BillericayConabsent
Guto BebbAberconwywhilst Con (front bench)absent
Richard BenyonNewburywhilst Con (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)absent
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineConabsent
Ben BradleyMansfieldCon (front bench)absent
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)absent
Suella BravermanFarehamConabsent
Steve BrineWinchesterwhilst Conabsent
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Conor BurnsBournemouth WestConabsent
Alistair BurtNorth East Bedfordshirewhilst Conabsent
James CartlidgeSouth SuffolkConabsent
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)absent
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge Wellswhilst Con (front bench)absent
James CleverlyBraintreeCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)absent
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)absent
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Robert CourtsWitneyCon (front bench)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)absent
Tracey CrouchChatham and AylesfordConabsent
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Mims DaviesEastleighCon (front bench)absent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)absent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)absent
Leo DochertyAldershotCon (front bench)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)absent
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)absent
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)absent
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Charlie ElphickeDoverwhilst Con (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksConabsent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
George FreemanMid NorfolkConabsent
Marcus FyshYeovilCon (front bench)absent
Mark GarnierWyre ForestConabsent
David GaukeSouth West Hertfordshirewhilst Con (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)absent
Helen GrantMaidstone and The WealdConabsent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Chris GreenBolton WestCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
Justine GreeningPutneywhilst Conabsent
Andrew GriffithsBurtonConabsent
Sam GyimahEast Surreywhilst Con (front bench)absent
Robert HalfonHarlowCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and Weybridgewhilst Con (front bench)absent
Stephen HammondWimbledonwhilst Con (front bench)absent
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)absent
Mark HarperForest of DeanConabsent
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireConabsent
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConabsent
Nick HerbertArundel and South DownsConabsent
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)absent
John HowellHenleyCon (front bench)absent
Margot JamesStourbridgewhilst Con (front bench)absent
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)absent
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)absent
Robert JenrickNewarkCon (front bench)absent
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipConabsent
Gareth JohnsonDartfordConabsent
Jo JohnsonOrpingtonConabsent
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)absent
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)absent
Seema KennedySouth RibbleCon (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireConabsent
Julian KnightSolihullCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)absent
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)absent
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)absent
Phillip LeeBracknellwhilst Conabsent
Oliver LetwinWest Dorsetwhilst Conabsent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)absent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)absent
Jonathan LordWokingConabsent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)absent
Alan MakHavantConabsent
Scott MannNorth CornwallCon (front bench)absent
Paul MastertonEast RenfrewshireCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)absent
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)absent
Esther McVeyTattonConabsent
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)absent
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)absent
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldConabsent
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Sarah NewtonTruro and FalmouthConabsent
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)absent
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)absent
Guy OppermanHexhamCon (front bench)absent
Priti PatelWithamCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireConabsent
Mark PawseyRugbyCon (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)absent
Claire PerryDevizesCon (front bench)absent
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)absent
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Dominic RaabEsher and WaltonConabsent
John RedwoodWokinghamConabsent
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Douglas RossMorayCon (front bench)absent
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)absent
Amber RuddHastings and Ryewhilst Con (front bench)absent
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)absent
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldConabsent
Alok SharmaReading WestCon (front bench)absent
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConabsent
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)absent
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)absent
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)absent
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)absent
John StevensonCarlisleCon (front bench)absent
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)absent
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)absent
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)absent
Craig TraceyNorth WarwickshireConabsent
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConabsent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)absent
David WarburtonSomerton and FromeCon (front bench)absent
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)absent
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConabsent
Mike WoodDudley SouthConabsent
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)absent
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)absent
Emma Little PengellyBelfast SouthDUP (front bench)absent
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Ian AustinDudley Northwhilst Independent (front bench)aye
Luciana BergerLiverpool, Wavertreewhilst Independent (front bench)aye
Mike GapesIlford Southwhilst Independent (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton Northwhilst Independent (front bench)aye
Gavin ShukerLuton Southwhilst Independentaye
Heidi AllenSouth Cambridgeshirewhilst Independent (front bench)absent
Nicholas BolesGrantham and Stamfordwhilst Independentabsent
Ann CoffeyStockportwhilst Independentabsent
Frank FieldBirkenheadwhilst Independent (front bench)absent
Chris LeslieNottingham Eastwhilst Independentabsent
Ivan LewisBury Southwhilst Independent (front bench)absent
Stephen LloydEastbournewhilst Independentabsent
Jared O'MaraSheffield, Hallamwhilst Independentabsent
Joan RyanEnfield Northwhilst Independent (front bench)absent
Angela SmithPenistone and Stocksbridgewhilst Independent (front bench)absent
Anna SoubryBroxtowewhilst Independent (front bench)absent
Chris WilliamsonDerby Northwhilst Independentabsent
Sarah WollastonTotneswhilst Independent (front bench)absent
John WoodcockBarrow and Furnesswhilst Independentabsent
Lord John [Missing last name for 41744]BassetlawLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLabaye
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Tracy BrabinBatley and SpenLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Janet DabyLewisham EastLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Marsha de CordovaBatterseaLab (minister)aye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)tellaye
Tan DhesiSloughLab (minister)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Peter DowdBootleLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)tellaye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLabaye
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Lisa ForbesPeterboroughLabaye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Hugh GaffneyCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Ruth GeorgeHigh PeakLab (minister)aye
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Mike HillHartlepoolLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Darren JonesBristol North WestLab (minister)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Ruth JonesNewport WestLab (minister)aye
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)aye
Peter KyleHoveLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLabaye
Tony LloydRochdaleLab (minister)aye
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Alex NorrisNottingham NorthLabaye
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Laura PidcockNorth West DurhamLab (minister)aye
Jo PlattLeighLab (minister)aye
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Christina ReesNeathLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Matt RoddaReading EastLab (minister)aye
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Karin SmythBristol SouthLabaye
Gareth SnellStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Paul SweeneyGlasgow North EastLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Anna TurleyRedcarLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Liz TwistBlaydonLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Mohammad YasinBedfordLab (minister)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)absent
Rosena Allin-KhanTootingLab (minister)absent
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)absent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)absent
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)absent
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Julie CooperBurnleyLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Jon CruddasDagenham and RainhamLababsent
Alex CunninghamStockton NorthLababsent
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)absent
Emma Dent CoadKensingtonLababsent
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)absent
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLababsent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLababsent
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Yvonne FovargueMakerfieldLababsent
James FrithBury NorthLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
John GroganKeighleyLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLababsent
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Kate HollernBlackburnLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Imran HussainBradford EastLab (minister)absent
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)absent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Graham JonesHyndburnLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Liz KendallLeicester WestLab (minister)absent
Ged KillenRutherglen and Hamilton WestLab (minister)absent
Stephen KinnockAberavonLab (minister)absent
Lesley LairdKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Karen LeeLincolnLab (minister)absent
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)absent
Holly LynchHalifaxLababsent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Sandy MartinIpswichLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)absent
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)absent
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)absent
Ed MilibandDoncaster NorthLababsent
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)absent
Lisa NandyWiganLababsent
Kate OsamorEdmontonLababsent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Faisal RashidWarrington SouthLab (minister)absent
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)absent
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)absent
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)absent
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Danielle RowleyMidlothianLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Naseem ShahBradford WestLab (minister)absent
Paula SherriffDewsburyLab (minister)absent
Eleanor SmithWolverhampton South WestLab (minister)absent
Laura SmithCrewe and NantwichLab (minister)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLababsent
Keith VazLeicester EastLababsent
Thelma WalkerColne ValleyLab (minister)absent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Martin WhitfieldEast LothianLab (minister)absent
Paul WilliamsStockton SouthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Wera HobhouseBathLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Chuka UmunnaStreathamwhilst LDemabsent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Órfhlaith BegleyWest TyroneSFabsent
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Christopher HazzardSouth DownSFabsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Elisha McCallionFoyleSFabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)absent
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)absent
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)absent
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)absent
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)absent
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)absent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive