Motion to Sit in Private — 21 Jan 2022

The majority of MPs voted not to hold a private session of the House of Commons.

The text of the motion rejected in the vote was:

  • That the House sit in private.

The House of Commons' Standing Order No. 163 says:

  • If at any sitting of the House... any Member moves 'That the House sit in private' the Speaker... shall forthwith put the question 'That the House sit in private', and such question, though opposed, may be decided after the expiration of the time for opposed business, but such a Motion may be made no more than once in any sitting.

Moving the motion to sit in private is almost always a procedural tactic. By ensuring the defeat of a motion to sit in private at the beginning of the sitting, the mover makes it impossible for any member to move the motion during a subsequent debate.

If such a motion is brought during the debate on a Bill, and fewer than 40 MPs vote in it, then the debate ends immediately regardless of the result (in-line with Standing Order 41). Such an ending of debate occurred on the 14th of March 2003. The points of order following that division show MPs questioning the appropriateness of the tactic.

Moving a motion to sit in private is often done first thing on a Friday morning. Moving the motion ensures it can't be moved later in the day, when MPs might have returned to their constituencies for the weekend and too few members may be present to reach the 40 member threshold leading to the discussion of the business before the house (typically private members' Bills) being brought to an end.

See also What is a motion to sit in private? from the PublicWhip FAQ.

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please consider switching your (UK) electricity and/or gas to Octopus Energy or tip us via Ko-Fi.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con32 (+2 tell) 0 (+2 tell)010.0%
DUP1 0012.5%
Lab12 006.0%
LDem0 000.0%
Total:45 008.4%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Neale HanveyKirkcaldy and Cowdenbeathwhilst Albaabsent
Kenny MacAskillEast Lothianwhilst Albaabsent
Stephen FarryNorth DownAlliance (front bench)absent
Peter GibsonDarlingtonCon (front bench)tellaye
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)tellaye
Nickie AikenCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Aaron BellNewcastle-under-LymeCon (front bench)no
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)no
Simon FellBarrow and FurnessCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Richard FullerNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Neil HudsonPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)tellno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Gagan MohindraSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Robbie MooreKeighleyCon (front bench)no
Lia NiciGreat GrimsbyCon (front bench)no
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)tellno
Matt VickersStockton SouthCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
James WildNorth West NorfolkCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthCon (front bench)no
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)absent
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Adam AfriyieWindsorConabsent
Peter AldousWaveneyConabsent
Lucy AllanTelfordCon (front bench)absent
Lee AndersonAshfieldConabsent
Stuart AndersonWolverhampton South WestCon (front bench)absent
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)absent
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)absent
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)absent
Sarah AthertonWrexhamCon (front bench)absent
Gareth BaconOrpingtonCon (front bench)absent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)absent
Shaun BaileyWest Bromwich WestCon (front bench)absent
Siobhan BaillieStroudCon (front bench)absent
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)absent
Steven BakerWycombeConabsent
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)absent
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
John BaronBasildon and BillericayConabsent
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)absent
Scott BentonBlackpool Southwhilst Con (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
Jake BerryRossendale and DarwenConabsent
Saqib BhattiMeridenConabsent
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateConabsent
Peter BoneWellingboroughwhilst Con (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)absent
Ben BradleyMansfieldConabsent
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Suella BravermanFarehamCon (front bench)absent
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)absent
Andrew BridgenNorth West Leicestershirewhilst Conabsent
Steve BrineWinchesterCon (front bench)absent
Paul BristowPeterboroughCon (front bench)absent
Sara BritcliffeHyndburnConabsent
Anthony BrowneSouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Fiona BruceCongletonCon (front bench)absent
Felicity BuchanKensingtonCon (front bench)absent
Robert BucklandSouth SwindonConabsent
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)absent
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)absent
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)absent
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeCon (front bench)absent
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)absent
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConabsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)absent
Theo ClarkeStaffordCon (front bench)absent
Brendan Clarke-SmithBassetlawCon (front bench)absent
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)absent
James CleverlyBraintreeCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)absent
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)absent
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)absent
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)absent
Robert CourtsWitneyCon (front bench)absent
Claire CoutinhoEast SurreyCon (front bench)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConabsent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)absent
Virginia CrosbieYnys MônCon (front bench)absent
Tracey CrouchChatham and AylesfordConabsent
James DalyBury NorthCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)absent
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)absent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)absent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)absent
Sarah DinesDerbyshire DalesCon (front bench)absent
Jonathan DjanoglyHuntingdonConabsent
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)absent
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)absent
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastConabsent
David DuguidBanff and BuchanConabsent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Mark EastwoodDewsburyConabsent
Ruth EdwardsRushcliffeConabsent
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Natalie ElphickeDoverCon (front bench)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)absent
Luke EvansBosworthCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)absent
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Laura FarrisNewburyCon (front bench)absent
Katherine FletcherSouth RibbleCon (front bench)absent
Mark FletcherBolsoverCon (front bench)absent
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)absent
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)absent
Kevin FosterTorbayCon (front bench)absent
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)absent
Louie FrenchOld Bexley and SidcupCon (front bench)absent
Marcus FyshYeovilCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)absent
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConabsent
Jo GideonStoke-on-Trent CentralCon (front bench)absent
John GlenSalisburyCon (front bench)absent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)absent
Helen GrantMaidstone and The WealdConabsent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellConabsent
Chris GreenBolton WestConabsent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
Andrew GriffithArundel and South DownsConabsent
James GrundyLeighCon (front bench)absent
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)absent
Robert HalfonHarlowCon (front bench)absent
Luke HallThornbury and YateConabsent
Stephen HammondWimbledonConabsent
Matthew HancockWest Suffolkwhilst Conabsent
Mark HarperForest of DeanConabsent
Sally-Ann HartHastings and RyeCon (front bench)absent
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireConabsent
James HeappeyWellsCon (front bench)absent
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)absent
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConabsent
Darren HenryBroxtoweCon (front bench)absent
Antony HigginbothamBurnleyCon (front bench)absent
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)absent
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)absent
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)absent
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Paul HolmesEastleighCon (front bench)absent
John HowellHenleyConabsent
Paul HowellSedgefieldCon (front bench)absent
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)absent
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)absent
Jane HuntLoughboroughConabsent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Tom HuntIpswichCon (front bench)absent
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)absent
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)absent
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)absent
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)absent
Mark JenkinsonWorkingtonCon (front bench)absent
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)absent
Robert JenrickNewarkConabsent
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)absent
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)absent
David JohnstonWantageCon (front bench)absent
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)absent
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Fay JonesBrecon and RadnorshireCon (front bench)absent
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)absent
Simon JuppEast DevonCon (front bench)absent
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConabsent
Alicia KearnsRutland and MeltonCon (front bench)absent
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)absent
Imran Ahmad KhanWakefieldCon (front bench)absent
Julian KnightSolihullwhilst Con (front bench)absent
Kate KnivetonBurtonConabsent
Danny KrugerDevizesConabsent
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Robert LarganHigh PeakCon (front bench)absent
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)absent
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireConabsent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Ian LevyBlyth ValleyCon (front bench)absent
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)absent
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Con (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)absent
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)absent
Mark LoganBolton North EastCon (front bench)absent
Marco LonghiDudley NorthCon (front bench)absent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)absent
Jonathan LordWokingConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)absent
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthCon (front bench)absent
Alan MakHavantCon (front bench)absent
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)absent
Anthony MangnallTotnesCon (front bench)absent
Scott MannNorth CornwallCon (front bench)absent
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadConabsent
Jerome MayhewBroadlandCon (front bench)absent
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)absent
Jason McCartneyColne ValleyConabsent
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)absent
Stephen McPartlandStevenageConabsent
Esther McVeyTattonCon (front bench)absent
Mark MenziesFyldeCon (front bench)absent
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)absent
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)absent
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConabsent
Robin MillarAberconwyCon (front bench)absent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldConabsent
Damien MooreSouthportCon (front bench)absent
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)absent
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)absent
David MorrisMorecambe and LunesdaleConabsent
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)absent
Joy MorrisseyBeaconsfieldConabsent
Jill MortimerHartlepoolCon (front bench)absent
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)absent
Holly Mumby-CroftScunthorpeConabsent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)absent
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConabsent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)absent
Jesse NormanHereford and South HerefordshireConabsent
Matthew OffordHendonCon (front bench)absent
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Priti PatelWithamCon (front bench)absent
Mark PawseyRugbyCon (front bench)absent
Mike PenningHemel HempsteadConabsent
John PenroseWeston-Super-MareConabsent
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)absent
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)absent
Christopher PincherTamworthwhilst Con (front bench)absent
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)absent
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)absent
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)absent
Will QuinceColchesterCon (front bench)absent
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)absent
Tom RandallGedlingCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)absent
Nicola RichardsWest Bromwich EastCon (front bench)absent
Angela RichardsonGuildfordCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Douglas RossMorayCon (front bench)absent
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)absent
Dean RussellWatfordCon (front bench)absent
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)absent
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)absent
Selaine SaxbyNorth DevonCon (front bench)absent
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)absent
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Alok SharmaReading WestCon (front bench)absent
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConabsent
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)absent
Chris SkidmoreKingswoodConabsent
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)absent
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)absent
Henry SmithCrawleyCon (front bench)absent
Julian SmithSkipton and RiponConabsent
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)absent
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)absent
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)absent
Andrew StephensonPendleCon (front bench)absent
Jane StevensonWolverhampton North EastCon (front bench)absent
John StevensonCarlisleCon (front bench)absent
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessConabsent
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)absent
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
James SunderlandBracknellCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)absent
Maggie ThroupErewashCon (front bench)absent
Edward TimpsonEddisburyConabsent
Kelly TolhurstRochester and StroodConabsent
Justin TomlinsonNorth SwindonConabsent
Craig TraceyNorth WarwickshireConabsent
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)absent
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)absent
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)absent
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)absent
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)absent
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)absent
Jamie WallisBridgendCon (front bench)absent
David WarburtonSomerton and FromeConabsent
Matt WarmanBoston and SkegnessConabsent
Giles WatlingClactonCon (front bench)absent
Suzanne WebbStourbridgeCon (front bench)absent
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)absent
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)absent
John WhittingdaleMaldonConabsent
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)absent
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)absent
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConabsent
William WraggHazel GroveCon (front bench)absent
Jeremy WrightKenilworth and SouthamConabsent
Jacob YoungRedcarCon (front bench)absent
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)absent
Carla LockhartUpper BannDUPabsent
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)absent
Jeremy CorbynIslington Northwhilst Independentabsent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst Independent (front bench)absent
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton Westwhilst Independent (front bench)absent
Rob RobertsDelynwhilst Independent (front bench)absent
Claudia WebbeLeicester Eastwhilst Independent (front bench)absent
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Rachel HopkinsLuton SouthLab (minister)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Abena Oppong-AsareErith and ThamesmeadLab (minister)no
Sarah OwenLuton NorthLab (minister)no
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Sam TarryIlford SouthLab (minister)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)no
Diane AbbottHackney North and Stoke Newingtonwhilst Lab (front bench)absent
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)absent
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Rosena Allin-KhanTootingLab (minister)absent
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)absent
Fleur AndersonPutneyLab (minister)absent
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)absent
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)absent
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Apsana BegumPoplar and LimehouseLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLababsent
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
Olivia BlakeSheffield, HallamLab (minister)absent
Paul BlomfieldSheffield CentralLababsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Lyn BrownWest HamLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne Eastwhilst Lab (front bench)absent
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)absent
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)absent
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)absent
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLab (minister)absent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)absent
Bambos CharalambousEnfield, Southgatewhilst Lab (front bench)absent
Feryal ClarkEnfield NorthLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)absent
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)absent
Stella CreasyWalthamstowLababsent
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)absent
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)absent
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)absent
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)absent
Janet DabyLewisham EastLababsent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Geraint DaviesSwansea Westwhilst Lab (front bench)absent
Alex Davies-JonesPontypriddLab (minister)absent
Marsha de CordovaBatterseaLababsent
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)absent
Tan DhesiSloughLab (minister)absent
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)absent
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Peter DowdBootleLab (minister)absent
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)absent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)absent
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)absent
Florence EshalomiVauxhallLab (minister)absent
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)absent
Chris EvansIslwynLab (minister)absent
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)absent
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)absent
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Mary FoyCity of DurhamLab (minister)absent
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)absent
Kate GreenStretford and UrmstonLababsent
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)absent
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)absent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)absent
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)absent
Kate HollernBlackburnLab (minister)absent
George HowarthKnowsleyLab (minister)absent
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)absent
Imran HussainBradford EastLab (minister)absent
Dan JarvisBarnsley CentralLababsent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Kim JohnsonLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Darren JonesBristol North WestLab (minister)absent
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Ruth JonesNewport WestLab (minister)absent
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)absent
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)absent
Liz KendallLeicester WestLab (minister)absent
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)absent
Stephen KinnockAberavonLab (minister)absent
Peter KyleHoveLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Ian LaveryWansbeckLababsent
Kim LeadbeaterBatley and SpenLababsent
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)absent
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)absent
Tony LloydRochdaleLab (minister)absent
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)absent
Holly LynchHalifaxLab (minister)absent
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)absent
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)absent
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)absent
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Kerry McCarthyBristol EastLababsent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)absent
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)absent
Conor McGinnSt Helens Northwhilst Lab (front bench)absent
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)absent
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)absent
Ian MearnsGatesheadLab (minister)absent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Navendu MishraStockportLab (minister)absent
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)absent
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)absent
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)absent
James MurrayEaling NorthLab (minister)absent
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Charlotte NicholsWarrington NorthLab (minister)absent
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)absent
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Kate OsamorEdmontonLab (minister)absent
Kate OsborneJarrowLab (minister)absent
Taiwo OwatemiCoventry North WestLab (minister)absent
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)absent
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)absent
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)absent
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLababsent
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLababsent
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)absent
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)absent
Christina ReesNeathwhilst Lab (front bench)absent
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)absent
Bell Ribeiro-AddyStreathamLab (minister)absent
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLababsent
Matt RoddaReading EastLab (minister)absent
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)absent
Naseem ShahBradford WestLab (minister)absent
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)absent
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)absent
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)absent
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)absent
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)absent
Karin SmythBristol SouthLab (minister)absent
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)absent
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)absent
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)absent
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)absent
Zarah SultanaCoventry SouthLab (minister)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Karl TurnerKingston upon Hull EastLababsent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Liz TwistBlaydonLab (minister)absent
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)absent
Christian WakefordBury Southwhilst Lab (front bench)absent
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Mick WhitleyBirkenheadLab (minister)absent
Nadia WhittomeNottingham EastLab (minister)absent
Beth WinterCynon ValleyLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mohammad YasinBedfordLab (minister)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Wendy ChamberlainNorth East FifeLDem (front bench)absent
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Sarah GreenChesham and AmershamLDemabsent
Wera HobhouseBathLDem (front bench)absent
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Helen MorganNorth ShropshireLDemabsent
Sarah OlneyRichmond ParkLDem (front bench)absent
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Munira WilsonTwickenhamLDem (front bench)absent
Ben LakeCeredigionPC (front bench)absent
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)absent
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)absent
Colum EastwoodFoyleSDLPabsent
Claire HannaBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Órfhlaith BegleyWest TyroneSFabsent
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
John FinucaneBelfast NorthSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Christopher HazzardSouth DownSFabsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)absent
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)absent
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)absent
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)absent
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)absent
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)absent
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)absent
Amy CallaghanEast DunbartonshireSNP (front bench)absent
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and Lesmahagowwhilst SNP (front bench)absent
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)absent
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)absent
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)absent
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)absent
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)absent
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)absent
Dave DooganAngusSNP (front bench)absent
Allan DoransAyr, Carrick and CumnockSNP (front bench)absent
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)absent
Stephen FlynnAberdeen SouthSNP (front bench)absent
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)absent
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)absent
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)absent
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)absent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Chris LawDundee WestSNP (front bench)absent
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an Iarwhilst SNP (front bench)absent
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)absent
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)absent
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)absent
John McNallyFalkirkSNP (front bench)absent
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)absent
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)absent
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)absent
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)absent
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)absent
Anum QaisarAirdrie and ShottsSNP (front bench)absent
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)absent
Alyn SmithStirlingSNP (front bench)absent
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)absent
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)absent
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)absent
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)absent
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Lindsay HoyleChorleySpeaker (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive