Northern Ireland Protocol Bill — New Clause 12 — Adjudications of matters pertaining to international law — 20 Jul 2022 at 18:43

“I do not believe that this legislation will produce a permanent solution”.-[Official Report, 13 July 2022; Vol. 718, c. 399.]

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please consider switching your (UK) electricity and/or gas to Octopus Energy or tip us via Ko-Fi.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Alliance0 10100.0%
Con257 (+2 tell) 0072.1%
DUP7 0087.5%
Green0 10100.0%
Independent0 2033.3%
Lab0 141 (+2 tell)071.1%
LDem0 10071.4%
PC0 2066.7%
SDLP0 20100.0%
SNP0 35077.8%
Total:264 194072.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke Newingtonwhilst Lab (front bench)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)aye
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorConaye
Nickie AikenCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Peter AldousWaveneyConaye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Lucy AllanTelfordCon (front bench)absent
Rosena Allin-KhanTootingLab (minister)absent
Mike AmesburyWeaver ValeLabno
Fleur AndersonPutneyLab (minister)absent
Lee AndersonAshfieldCon (front bench)aye
Stuart AndersonWolverhampton South WestCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)aye
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)aye
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)absent
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Sarah AthertonWrexhamCon (front bench)absent
Victoria AtkinsLouth and HorncastleConaye
Gareth BaconOrpingtonConaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Kemi BadenochSaffron WaldenConaye
Shaun BaileyWest Bromwich WestCon (front bench)aye
Siobhan BaillieStroudCon (front bench)aye
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)absent
Steven BakerWycombeConaye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)no
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)absent
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Órfhlaith BegleyWest TyroneSFabsent
Apsana BegumPoplar and LimehouseLab (minister)absent
Aaron BellNewcastle-under-LymeCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLabno
Scott BentonBlackpool Southwhilst Con (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Jake BerryRossendale and DarwenConabsent
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
Saqib BhattiMeridenConaye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)absent
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)absent
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)no
Olivia BlakeSheffield, HallamLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)no
Crispin BluntReigateConaye
Peter BoneWellingboroughwhilst Con (front bench)aye
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)aye
Ben BradleyMansfieldConaye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)absent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
Suella BravermanFarehamCon (front bench)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West Leicestershirewhilst Conaye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)absent
Paul BristowPeterboroughConaye
Sara BritcliffeHyndburnCon (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne Eastwhilst Lab (front bench)no
Anthony BrowneSouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)absent
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Felicity BuchanKensingtonCon (front bench)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)absent
Alex BurghartBrentwood and OngarConaye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)no
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)absent
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)absent
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)aye
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)absent
Amy CallaghanEast DunbartonshireSNP (front bench)absent
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and Lesmahagowwhilst SNP (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)aye
James CartlidgeSouth SuffolkConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeCon (front bench)absent
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)aye
Alex ChalkCheltenhamConaye
Wendy ChamberlainNorth East FifeLDem (front bench)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)absent
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)no
Bambos CharalambousEnfield, Southgatewhilst Lab (front bench)absent
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Jo ChurchillBury St EdmundsConaye
Feryal ClarkEnfield NorthLab (minister)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)aye
Theo ClarkeStaffordCon (front bench)absent
Brendan Clarke-SmithBassetlawCon (front bench)aye
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)aye
James CleverlyBraintreeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)absent
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington Northwhilst Independentabsent
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Robert CourtsWitneyCon (front bench)aye
Claire CoutinhoEast SurreyConaye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConabsent
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)absent
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)absent
Stella CreasyWalthamstowLabno
Virginia CrosbieYnys MônCon (front bench)absent
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)absent
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)absent
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Janet DabyLewisham EastLabno
James DalyBury NorthCon (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Geraint DaviesSwansea Westwhilst Lab (front bench)absent
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)aye
Mims DaviesMid SussexConaye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Alex Davies-JonesPontypriddLab (minister)no
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)aye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)no
Marsha de CordovaBatterseaLab (minister)absent
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)no
Tan DhesiSloughLab (minister)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Sarah DinesDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConabsent
Leo DochertyAldershotCon (front bench)aye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)absent
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Michelle DonelanChippenhamConabsent
Dave DooganAngusSNP (front bench)no
Allan DoransAyr, Carrick and CumnockSNP (front bench)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Peter DowdBootleLab (minister)absent
Oliver DowdenHertsmereConaye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)no
David DuguidBanff and BuchanConabsent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Colum EastwoodFoyleSDLPno
Mark EastwoodDewsburyCon (front bench)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst Independent (front bench)absent
Ruth EdwardsRushcliffeConaye
Clive EffordElthamLab (minister)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)no
Natalie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Florence EshalomiVauxhallLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)absent
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Luke EvansBosworthCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Laura FarrisNewburyCon (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Stephen FarryNorth DownAlliance (front bench)no
Simon FellBarrow and FurnessCon (front bench)aye
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)no
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton Westwhilst Independent (front bench)no
John FinucaneBelfast NorthSFabsent
Anna FirthSouthend WestCon (front bench)aye
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)no
Katherine FletcherSouth RibbleCon (front bench)absent
Mark FletcherBolsoverConabsent
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)absent
Stephen FlynnAberdeen SouthSNP (front bench)no
Richard FoordTiverton and HonitonLDem (front bench)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)aye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)absent
Liam FoxNorth SomersetConaye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)no
Mary FoyCity of DurhamLab (minister)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkConaye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Louie FrenchOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Richard FullerNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)no
Marcus FyshYeovilCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConabsent
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)no
Peter GibsonDarlingtonCon (front bench)aye
Jo GideonStoke-on-Trent CentralCon (front bench)aye
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)aye
John GlenSalisburyConaye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)absent
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdConaye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellConaye
Chris GreenBolton WestCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Sarah GreenChesham and AmershamLDem (front bench)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)no
Andrew GriffithArundel and South DownsCon (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
James GrundyLeighCon (front bench)aye
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Robert HalfonHarlowCon (front bench)absent
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Paulette HamiltonBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Stephen HammondWimbledonConabsent
Matthew HancockWest Suffolkwhilst Conabsent
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Claire HannaBelfast SouthSDLP (front bench)no
Neale HanveyKirkcaldy and Cowdenbeathwhilst Albaabsent
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mark HarperForest of DeanConaye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)aye
Sally-Ann HartHastings and RyeCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Christopher HazzardSouth DownSFabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)no
James HeappeyWellsCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)no
Darren HenryBroxtoweCon (front bench)aye
Antony HigginbothamBurnleyCon (front bench)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireConaye
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)absent
Wera HobhouseBathLDem (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Paul HolmesEastleighCon (front bench)aye
Rachel HopkinsLuton SouthLab (minister)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
John HowellHenleyConaye
Paul HowellSedgefieldCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleySpeaker (front bench)absent
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)absent
Neil HudsonPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)absent
Jane HuntLoughboroughCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Tom HuntIpswichCon (front bench)absent
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)no
Imran HussainBradford EastLab (minister)no
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)aye
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)no
Dan JarvisBarnsley CentralLabno
Sajid JavidBromsgroveConaye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)absent
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)absent
Mark JenkinsonWorkingtonCon (front bench)aye
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkConabsent
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)absent
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Kim JohnsonLiverpool, RiversideLab (minister)absent
David JohnstonWantageConaye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
Darren JonesBristol North WestLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Fay JonesBrecon and RadnorshireCon (front bench)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Ruth JonesNewport WestLab (minister)no
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)absent
Simon JuppEast DevonCon (front bench)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Alicia KearnsRutland and MeltonCon (front bench)absent
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)absent
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)no
Stephen KinnockAberavonLab (minister)absent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Julian KnightSolihullwhilst Con (front bench)aye
Kate KnivetonBurtonConaye
Danny KrugerDevizesConaye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)absent
Peter KyleHoveLab (minister)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Ben LakeCeredigionPC (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)absent
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)aye
Robert LarganHigh PeakCon (front bench)absent
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)absent
Ian LaveryWansbeckLabno
Chris LawDundee WestSNP (front bench)no
Kim LeadbeaterBatley and SpenLababsent
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Ian LevyBlyth ValleyCon (front bench)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthConaye
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)no
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Con (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
Simon LightwoodWakefieldLabno
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)no
Tony LloydRochdaleLab (minister)no
Carla LockhartUpper BannDUPaye
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)absent
Mark LoganBolton North EastConaye
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)no
Marco LonghiDudley NorthCon (front bench)aye
Julia LopezHornchurch and UpminsterConaye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Holly LynchHalifaxLab (minister)no
Kenny MacAskillEast Lothianwhilst Albaabsent
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)aye
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthCon (front bench)absent
Rachel MacleanRedditchConabsent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an Iarwhilst SNP (front bench)absent
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Alan MakHavantCon (front bench)absent
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)absent
Anthony MangnallTotnesCon (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallCon (front bench)aye
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)no
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)absent
Theresa MayMaidenheadConabsent
Jerome MayhewBroadlandCon (front bench)absent
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)absent
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)no
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Conor McGinnSt Helens Northwhilst Lab (front bench)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)no
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)no
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)absent
John McNallyFalkirkSNP (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)absent
Esther McVeyTattonCon (front bench)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)absent
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)absent
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConaye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Robin MillarAberconwyCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Navendu MishraStockportLab (minister)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConabsent
Gagan MohindraSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)absent
Damien MooreSouthportCon (front bench)absent
Robbie MooreKeighleyCon (front bench)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)tellno
Helen MorganNorth ShropshireLDem (front bench)no
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotConaye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)absent
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Joy MorrisseyBeaconsfieldCon (front bench)tellaye
Jill MortimerHartlepoolCon (front bench)absent
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Holly Mumby-CroftScunthorpeCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
James MurrayEaling NorthLab (minister)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConaye
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)no
Charlotte NicholsWarrington NorthLab (minister)no
Lia NiciGreat GrimsbyCon (front bench)aye
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)absent
Jesse NormanHereford and South HerefordshireConabsent
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)no
Neil O'BrienHarboroughConaye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
Sarah OlneyRichmond ParkLDem (front bench)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)aye
Abena Oppong-AsareErith and ThamesmeadLab (minister)no
Kate OsamorEdmontonLab (minister)no
Kate OsborneJarrowLab (minister)absent
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)no
Taiwo OwatemiCoventry North WestLab (minister)no
Sarah OwenLuton NorthLab (minister)tellno
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Priti PatelWithamCon (front bench)absent
Mark PawseyRugbyCon (front bench)absent
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)absent
Mike PenningHemel HempsteadConaye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John PenroseWeston-Super-MareConaye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)absent
Chris PhilpCroydon SouthConaye
Christopher PincherTamworthwhilst Independentabsent
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)absent
Rebecca PowTaunton DeaneConaye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)aye
Anum QaisarAirdrie and ShottsSNP (front bench)absent
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)absent
Will QuinceColchesterCon (front bench)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLababsent
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)absent
Tom RandallGedlingCon (front bench)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)no
John RedwoodWokinghamConaye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Christina ReesNeathwhilst Lab (front bench)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)absent
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)absent
Bell Ribeiro-AddyStreathamLab (minister)no
Nicola RichardsWest Bromwich EastConaye
Angela RichardsonGuildfordCon (front bench)aye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLabno
Rob RobertsDelynwhilst Independent (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)aye
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)aye
Matt RoddaReading EastLab (minister)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Douglas RossMorayCon (front bench)aye
Lee RowleyNorth East DerbyshireConaye
Dean RussellWatfordCon (front bench)aye
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)aye
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)absent
Selaine SaxbyNorth DevonCon (front bench)aye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)absent
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Naseem ShahBradford WestLab (minister)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestCon (front bench)absent
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)no
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)no
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Alyn SmithStirlingSNP (front bench)no
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)absent
Julian SmithSkipton and RiponConabsent
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)aye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)absent
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)no
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)aye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)no
Andrew StephensonPendleCon (front bench)absent
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)absent
Jane StevensonWolverhampton North EastCon (front bench)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)absent
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)absent
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye
Zarah SultanaCoventry SouthLab (minister)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Conaye
James SunderlandBracknellCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Sam TarryIlford SouthLab (minister)no
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)no
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)no
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)no
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Edward TimpsonEddisburyCon (front bench)aye
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonConaye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)aye
Craig TraceyNorth WarwickshireConaye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLabno
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Liz TwistBlaydonLab (minister)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Valerie VazWalsall SouthLabno
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Matt VickersStockton SouthCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Christian WakefordBury Southwhilst Lab (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
Robin WalkerWorcesterConaye
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)absent
Jamie WallisBridgendCon (front bench)absent
David WarburtonSomerton and FromeConabsent
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Giles WatlingClactonCon (front bench)aye
Suzanne WebbStourbridgeCon (front bench)tellaye
Claudia WebbeLeicester Eastwhilst Independent (front bench)no
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)no
Mick WhitleyBirkenheadLab (minister)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonConaye
Nadia WhittomeNottingham EastLabno
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)aye
James WildNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConabsent
Munira WilsonTwickenhamLDem (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Beth WinterCynon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Mike WoodDudley SouthCon (front bench)aye
William WraggHazel GroveCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)absent
Mohammad YasinBedfordLab (minister)no
Jacob YoungRedcarCon (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive