Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill — Clause 1 — Authorisation of Criminal Conduct — 15 Oct 2020 at 16:00

The majority of MPs voted not to require judicial authorisation of criminal conduct by undercover police officers, other public officials working undercover, or members of the public recruited by public bodies as covert sources.

MPs were considering the Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill[1][2].

The Bill provided for authorisation, by individuals within public bodies, of criminal conduct by undercover officers and covert sources.

The explanatory notes to the bill stated it: "provides statutory power for the security and intelligence agencies, law enforcement agencies and a limited number of other public authorities to authorise Covert Human Intelligence Sources (CHIS) to participate in criminal conduct where it is necessary and proportionate to do so for a limited set of specified purposes"[3].

Clause 1 of the Bill provided for amendments to Section 26 of the Regulation of Investigatory Powers Act 2000, which already provided for the regulation of "the conduct and use of covert human intelligence sources", extending it to apply to: "criminal conduct in the course of, or otherwise in connection with, the conduct of covert human intelligence sources".

Under the Bill[2] provision was made for criminal conduct to be authorised by a range of bodies including the police, National Crime Agency, Serious Fraud Office, the intelligence services, the armed forces, Revenue and Customs, the Department of Health and Social Care, The Home Office, The Ministry of Justice, The Competition and Markets Authority, The Environment Agency, The Financial Conduct Authority, The Food Standards Agency and The Gambling Commission.

The Bill provided that regulations under the Regulation of Investigatory Powers Act 2000 may be made to set out the ranks of individuals within those bodies empowered to make an authorisation. [Such regulations were made in May 2021[4], well after this vote took place. Those empowered to authorise criminal conduct include police superintendents (inspectors in urgent cases), those at Grade 6 or equivalent in The Secret Intelligence Service and senior managers in The Gambling Commission.]

Provision for a Secretary of State or Scottish Minister to prohibit certain conduct, or impose additional requirements to be satisfied prior to the imposition of an order were included in the Bill[1][2].

The amendment[5] rejected in this vote was:

  • Amendment 7, in clause 1, page 2, line 7, at end insert—
  • ‘(1A) The granting of criminal conduct authorisations under subsection (1) may not take place until a warrant has been issued by a judge.
  • (1B) An application to a judge under subsection (1A) shall be made in writing and be accompanied by an affidavit of the person granting the criminal conduct authorisation which sets out—
  • (a) the facts relied on to justify the belief, on reasonable grounds, that a warrant under this section is required;
  • (b) the persons or classes of persons to whom the warrant is proposed to be directed;
  • (c) a general description of the place where the warrant is proposed to be executed, if a general description of that place can be given;
  • (d) the period, not exceeding sixty days or one year, as the case may be, for which the warrant is requested to be in force; and
  • (e) any previous application made under subsection (1A) in relation to a person who is identified in the application for the warrant, the date on which each such application was made, the name of the judge to whom it was made and the judge’s decision on it.”

--

Debate in Parliament |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Alliance0 10100.0%
Con314 (+2 tell) 1087.1%
DUP2 0025.0%
Independent1 30100.0%
Lab0 189 (+2 tell)095.0%
LDem0 10090.9%
PC0 30100.0%
SDLP0 20100.0%
SNP0 46097.9%
Total:317 255089.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by vote

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Rosena Allin-KhanTootingLab (minister)aye
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)aye
Fleur AndersonPutneyLab (minister)aye
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Apsana BegumPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Olivia BlakeSheffield, HallamLab (minister)aye
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)aye
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Amy CallaghanEast DunbartonshireSNP (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Dan CardenLiverpool, WaltonLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Wendy ChamberlainNorth East FifeLDem (front bench)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Feryal ClarkEnfield NorthLab (minister)aye
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington Northwhilst Labaye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Janet DabyLewisham EastLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Marsha de CordovaBatterseaLab (minister)aye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)aye
Tan DhesiSloughLab (minister)aye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)aye
Dave DooganAngusSNP (front bench)aye
Allan DoransAyr, Carrick and CumnockSNP (front bench)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Peter DowdBootleLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Colum EastwoodFoyleSDLPaye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst Independentaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Florence EshalomiVauxhallLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Stephen FarryNorth DownAlliance (front bench)aye
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton Westwhilst Independent (front bench)aye
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)aye
Stephen FlynnAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Mary FoyCity of DurhamLab (minister)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)tellaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLabaye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Claire HannaBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Neale HanveyKirkcaldy and Cowdenbeathwhilst SNP (front bench)aye
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Carolyn HarrisSwansea EastLabaye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Mike HillHartlepoolLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLabaye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Rachel HopkinsLuton SouthLab (minister)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Kim JohnsonLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Darren JonesBristol North WestLab (minister)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Ruth JonesNewport WestLab (minister)aye
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)aye
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Peter KyleHoveLab (minister)aye
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLabaye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Clive LewisNorwich SouthLabaye
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)aye
Tony LloydRochdaleLabaye
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLabaye
Holly LynchHalifaxLab (minister)aye
Kenny MacAskillEast Lothianwhilst SNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)aye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Navendu MishraStockportLab (minister)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)tellaye
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
James MurrayEaling NorthLab (minister)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Charlotte NicholsWarrington NorthLab (minister)aye
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Sarah OlneyRichmond ParkLDem (front bench)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Abena Oppong-AsareErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Kate OsborneJarrowLab (minister)aye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)aye
Taiwo OwatemiCoventry North WestLab (minister)aye
Sarah OwenLuton NorthLab (minister)aye
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Christina ReesNeathLab (minister)aye
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Bell Ribeiro-AddyStreathamLab (minister)aye
Matt RoddaReading EastLab (minister)aye
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)aye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Alyn SmithStirlingSNP (front bench)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Zarah SultanaCoventry SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Sam TarryIlford SouthLab (minister)aye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Liz TwistBlaydonLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Claudia WebbeLeicester Eastwhilst Independent (front bench)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Mick WhitleyBirkenheadLab (minister)aye
Nadia WhittomeNottingham EastLab (minister)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Munira WilsonTwickenhamLDem (front bench)aye
Beth WinterCynon ValleyLab (minister)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Mohammad YasinBedfordLab (minister)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Bim AfolamiHitchin and HarpendenConno
Adam AfriyieWindsorConno
Nickie AikenCities of London and WestminsterConno
Peter AldousWaveneyConno
Lucy AllanTelfordConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndersonWolverhampton South WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Sarah AthertonWrexhamCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Gareth BaconOrpingtonCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Shaun BaileyWest Bromwich WestCon (front bench)no
Siobhan BaillieStroudCon (front bench)no
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayConno
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)no
Aaron BellNewcastle-under-LymeCon (front bench)no
Scott BentonBlackpool SouthCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyConno
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Saqib BhattiMeridenConno
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)no
Ben BradleyMansfieldConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConno
Paul BristowPeterboroughCon (front bench)no
Sara BritcliffeHyndburnCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Anthony BrowneSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Felicity BuchanKensingtonCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Alex BurghartBrentwood and OngarConno
Conor BurnsBournemouth WestConno
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganConno
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandConno
Theo ClarkeStaffordCon (front bench)no
Brendan Clarke-SmithBassetlawCon (front bench)no
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)no
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Robert CourtsWitneyCon (front bench)no
Claire CoutinhoEast SurreyConno
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Virginia CrosbieYnys MônCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
James DalyBury NorthCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)no
Sarah DinesDerbyshire DalesCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayConno
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
David DuguidBanff and BuchanCon (front bench)tellno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Mark EastwoodDewsburyCon (front bench)no
Ruth EdwardsRushcliffeCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Natalie ElphickeDoverConno
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Luke EvansBosworthCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Simon FellBarrow and FurnessCon (front bench)no
Katherine FletcherSouth RibbleCon (front bench)no
Mark FletcherBolsoverCon (front bench)no
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Richard FullerNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Marcus FyshYeovilCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Peter GibsonDarlingtonCon (front bench)no
Jo GideonStoke-on-Trent CentralConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
Chris GreenBolton WestConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Andrew GriffithArundel and South DownsCon (front bench)no
Kate GriffithsBurtonConno
James GrundyLeighCon (front bench)no
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonConno
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandConno
Sally-Ann HartHastings and RyeCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Darren HenryBroxtoweConno
Antony HigginbothamBurnleyCon (front bench)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonConno
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Paul HolmesEastleighCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Paul HowellSedgefieldCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Neil HudsonPenrith and The BorderCon (front bench)no
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Jane HuntLoughboroughConno
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Tom HuntIpswichCon (front bench)no
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Mark JenkinsonWorkingtonCon (front bench)no
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordConno
David JohnstonWantageCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Fay JonesBrecon and RadnorshireConno
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Simon JuppEast DevonCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Alicia KearnsRutland and MeltonCon (front bench)no
Imran Ahmad KhanWakefieldConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Danny KrugerDevizesConno
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Robert LarganHigh PeakCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Ian LevyBlyth ValleyCon (front bench)no
Andrew LewerNorthampton SouthConno
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Independentno
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)no
Mark LoganBolton North EastCon (front bench)no
Marco LonghiDudley NorthCon (front bench)no
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)no
Alan MakHavantCon (front bench)no
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
Anthony MangnallTotnesCon (front bench)no
Scott MannNorth CornwallConno
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)no
Jerome MayhewBroadlandCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Jason McCartneyColne ValleyConno
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Esther McVeyTattonCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Robin MillarAberconwyCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Gagan MohindraSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Damien MooreSouthportConno
Robbie MooreKeighleyCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Joy MorrisseyBeaconsfieldConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)no
Holly Mumby-CroftScunthorpeConno
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Lia NiciGreat GrimsbyCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Neil O'BrienHarboroughConno
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadConno
John PenroseWeston-Super-MareConno
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Tom RandallGedlingCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Nicola RichardsWest Bromwich EastCon (front bench)no
Angela RichardsonGuildfordConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireConno
Dean RussellWatfordCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)no
Selaine SaxbyNorth DevonCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodConno
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)no
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Jane StevensonWolverhampton North EastCon (front bench)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
James SunderlandBracknellCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)tellno
Edward TimpsonEddisburyConno
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Matt VickersStockton SouthCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Christian WakefordBury Southwhilst Con (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Jamie WallisBridgendCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
Giles WatlingClactonCon (front bench)no
Suzanne WebbStourbridgeCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireConno
Craig WhittakerCalder ValleyConno
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
James WildNorth West NorfolkCon (front bench)no
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamConno
Jacob YoungRedcarCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)absent
Lee AndersonAshfieldCon (front bench)absent
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)absent
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)absent
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Órfhlaith BegleyWest TyroneSFabsent
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)absent
Crispin BluntReigateConabsent
Tracy BrabinBatley and SpenLab (minister)absent
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)absent
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
Suella BravermanFarehamCon (front bench)absent
Steve BrineWinchesterCon (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeCon (front bench)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Alex Davies-JonesPontypriddLab (minister)absent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)absent
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)absent
Chris EvansIslwynLab (minister)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Laura FarrisNewburyCon (front bench)absent
John FinucaneBelfast NorthSFabsent
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)absent
Liam FoxNorth SomersetConabsent
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)absent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellConabsent
Christopher HazzardSouth DownSFabsent
James HeappeyWellsCon (front bench)absent
Wera HobhouseBathLDem (front bench)absent
Lindsay HoyleChorleySpeaker (front bench)absent
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)absent
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)absent
Sajid JavidBromsgroveConabsent
Robert JenrickNewarkCon (front bench)absent
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)absent
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)absent
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireConabsent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Carla LockhartUpper BannDUPabsent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConabsent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)absent
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthCon (front bench)absent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Theresa MayMaidenheadConabsent
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)absent
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)absent
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)absent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)absent
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)absent
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)absent
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)absent
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)absent
Rob RobertsDelynwhilst Con (front bench)absent
Douglas RossMorayCon (front bench)absent
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)absent
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedConabsent
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)absent
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive