Children and Young Persons — Covid-19 — Relaxtion of Proceedures Relating to Protection by Local Authorities — 10 Jun 2020 at 16:06

The majority of MPs voted to retain emergency legislation relaxing procedures relating to the protection of children and young people in response to the covid-19 pandemic and to continue to allow children's homes to enforce directions depriving potentially infected young people of their liberty.

The motion rejected by the majority of MPs in this vote was:

The regulations, which only relate directly to England:

  • * allow childrens' homes to enforce a temporary deprivation of liberty where powers under the Coronavirus Act 2020 in relation to isolation are being exercised in respect of a young person who is infectious or suspected of being infectious with coronavirus (COVID-19) to prevent the virus from spreading.
  • * replace a deadline for local authorities to deal with complaints relating to services they provide to children and young people with a requirement to deal with them as soon as is reasonably practicable.
  • * give local authorities more time to publish their written statement of action following Ofsted inspection reports.
  • * enable medical checks and Disclosure and Barring Service checks to be conducted later in the adoption and fostering process, with consequential amendments to the adoption appeal processes.
  • * remove the requirement for an adoption panel to make a recommendation on whether the adopters are suitable.
  • * relax time limits applying to stages of the adoption process.
  • * relax the time limits for local authority visits in connection with private fostering arrangements.
  • * remove the requirement for reviews of approval of foster carers to be carried out within a year of approval.
  • * remove the requirement for panels to assess the suitability of foster carers
  • * extend the potential length of short break foster and care placements.
  • * relax timescales for formalising a care placement plan.
  • * allow individuals who are not connected persons to the child, to be approved as temporary foster carers.
  • * remove the requirement for a nominated officer from the local authority to approve a fostering for adoption placement in certain circumstances.
  • * relax the standards required of a residential family centre, including relation to complaints and visits.
  • * relax the requirements in relation to the delivery of care relating to health and development for those in care.
  • * allow requirements for visits and inspections of childrens' homes to be carried out by video-link, and to revoke the minimum Ofsted inspection intervals.
  • [1] Explanatory memorandum to the Adoption and Children (Coronavirus) (Amendment) Regulations 2020, Legislation.gov.uk

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con259 (+2 tell) 0071.5%
DUP0 3037.5%
Lab0 115 (+2 tell)057.9%
LDem0 5045.5%
Total:259 123065.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen FarryNorth DownAlliance (front bench)absent
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Bim AfolamiHitchin and HarpendenConno
Adam AfriyieWindsorConno
Nickie AikenCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyConno
Lucy AllanTelfordConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Lee AndersonAshfieldConno
Stuart AndersonWolverhampton South WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Sarah AthertonWrexhamCon (front bench)no
Gareth BaconOrpingtonCon (front bench)no
Shaun BaileyWest Bromwich WestCon (front bench)no
Siobhan BaillieStroudCon (front bench)no
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)no
Scott BentonBlackpool SouthCon (front bench)no
Saqib BhattiMeridenConno
Crispin BluntReigateConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)no
Ben BradleyMansfieldConno
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Suella BravermanFarehamCon (front bench)no
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConno
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Sara BritcliffeHyndburnCon (front bench)no
Anthony BrowneSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Felicity BuchanKensingtonCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Alex BurghartBrentwood and OngarConno
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganConno
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
Theo ClarkeStaffordCon (front bench)no
Brendan Clarke-SmithBassetlawCon (front bench)no
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)no
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Robert CourtsWitneyCon (front bench)no
Claire CoutinhoEast SurreyConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Virginia CrosbieYnys MônCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
James DalyBury NorthCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)no
Sarah DinesDerbyshire DalesCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)no
David DuguidBanff and BuchanCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Mark EastwoodDewsburyCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Natalie ElphickeDoverConno
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Simon FellBarrow and FurnessCon (front bench)no
Katherine FletcherSouth RibbleCon (front bench)no
Mark FletcherBolsoverCon (front bench)no
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Richard FullerNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Peter GibsonDarlingtonCon (front bench)no
Jo GideonStoke-on-Trent CentralConno
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Chris GreenBolton WestConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Andrew GriffithArundel and South DownsCon (front bench)no
James GrundyLeighConno
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonConno
Mark HarperForest of DeanConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandConno
Sally-Ann HartHastings and RyeCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
James HeappeyWellsCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Darren HenryBroxtoweConno
Antony HigginbothamBurnleyCon (front bench)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonConno
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Paul HolmesEastleighCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Paul HowellSedgefieldCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Jane HuntLoughboroughConno
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Tom HuntIpswichCon (front bench)no
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Mark JenkinsonWorkingtonCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordConno
David JohnstonWantageCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Fay JonesBrecon and RadnorshireConno
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)tellno
Simon JuppEast DevonCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)no
Imran Ahmad KhanWakefieldConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Danny KrugerDevizesConno
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Robert LarganHigh PeakCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Ian LevyBlyth ValleyCon (front bench)no
Andrew LewerNorthampton SouthConno
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Con (front bench)no
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)no
Marco LonghiDudley NorthCon (front bench)no
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthConno
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)no
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Anthony MangnallTotnesCon (front bench)no
Scott MannNorth CornwallConno
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadConno
Jerome MayhewBroadlandCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Jason McCartneyColne ValleyConno
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Robin MillarAberconwyCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Gagan MohindraSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Damien MooreSouthportConno
Robbie MooreKeighleyCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Joy MorrisseyBeaconsfieldConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Holly Mumby-CroftScunthorpeConno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Lia NiciGreat GrimsbyCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Neil O'BrienHarboroughConno
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareConno
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Tom RandallGedlingCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Nicola RichardsWest Bromwich EastCon (front bench)no
Angela RichardsonGuildfordConno
Rob RobertsDelynCon (front bench)no
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Douglas RossMorayConno
Lee RowleyNorth East DerbyshireConno
Dean RussellWatfordCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)tellno
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)no
Selaine SaxbyNorth DevonCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Jane StevensonWolverhampton North EastCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
James SunderlandBracknellCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Edward TimpsonEddisburyConno
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Matt VickersStockton SouthCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Christian WakefordBury SouthCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
Giles WatlingClactonCon (front bench)no
Suzanne WebbStourbridgeCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyConno
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
James WildNorth West NorfolkCon (front bench)no
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
Jeremy WrightKenilworth and SouthamConno
Jacob YoungRedcarConno
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)absent
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
John BaronBasildon and BillericayConabsent
Aaron BellNewcastle-under-LymeCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
Jake BerryRossendale and DarwenConabsent
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)absent
Paul BristowPeterboroughCon (front bench)absent
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)absent
Conor BurnsBournemouth WestConabsent
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeCon (front bench)absent
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConabsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)absent
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Ruth EdwardsRushcliffeCon (front bench)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Luke EvansBosworthCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Laura FarrisNewburyCon (front bench)absent
George FreemanMid NorfolkConabsent
Marcus FyshYeovilCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Helen GrantMaidstone and The WealdConabsent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Kate GriffithsBurtonConabsent
Robert HalfonHarlowCon (front bench)absent
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)absent
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsConabsent
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Neil HudsonPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Sajid JavidBromsgroveConabsent
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)absent
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)absent
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)absent
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)absent
Alicia KearnsRutland and MeltonCon (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)absent
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)absent
Mark LoganBolton North EastCon (front bench)absent
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)absent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConabsent
Jonathan LordWokingConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)absent
Alan MakHavantCon (front bench)absent
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)absent
Esther McVeyTattonConabsent
Mark MenziesFyldeCon (front bench)absent
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)absent
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConabsent
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)absent
David MorrisMorecambe and LunesdaleConabsent
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)absent
Matthew OffordHendonCon (front bench)absent
Guy OppermanHexhamCon (front bench)absent
Priti PatelWithamCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireConabsent
Mike PenningHemel HempsteadConabsent
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)absent
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Alok SharmaReading WestCon (front bench)absent
Chris SkidmoreKingswoodConabsent
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)absent
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)absent
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)absent
John StevensonCarlisleCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)absent
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)absent
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)absent
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)absent
Jamie WallisBridgendCon (front bench)absent
David WarburtonSomerton and FromeConabsent
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Heather WheelerSouth DerbyshireConabsent
William WraggHazel GroveCon (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)absent
Carla LockhartUpper BannDUPabsent
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst Independentabsent
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)aye
Fleur AndersonPutneyLab (minister)aye
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Olivia BlakeSheffield, HallamLab (minister)aye
Tracy BrabinBatley and SpenLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLab (minister)tellaye
Feryal ClarkEnfield NorthLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Alex Davies-JonesPontypriddLab (minister)aye
Tan DhesiSloughLab (minister)aye
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Florence EshalomiVauxhallLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)aye
Mary FoyCity of DurhamLab (minister)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Carolyn HarrisSwansea EastLabaye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
Mike HillHartlepoolLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Rachel HopkinsLuton SouthLab (minister)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Kim JohnsonLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Darren JonesBristol North WestLab (minister)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Ruth JonesNewport WestLab (minister)aye
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Peter KyleHoveLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
Holly LynchHalifaxLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Navendu MishraStockportLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Charlotte NicholsWarrington NorthLab (minister)aye
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Abena Oppong-AsareErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Kate OsborneJarrowLab (minister)aye
Taiwo OwatemiCoventry North WestLab (minister)aye
Sarah OwenLuton NorthLab (minister)aye
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Bell Ribeiro-AddyStreathamLab (minister)aye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Matt RoddaReading EastLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)aye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Liz TwistBlaydonLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Claudia WebbeLeicester EastLab (minister)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)tellaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Nadia WhittomeNottingham EastLab (minister)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Rosena Allin-KhanTootingLab (minister)absent
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Apsana BegumPoplar and LimehouseLab (minister)absent
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)absent
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)absent
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)absent
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLab (minister)absent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLababsent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)absent
Stella CreasyWalthamstowLababsent
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)absent
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)absent
Janet DabyLewisham EastLab (minister)absent
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Marsha de CordovaBatterseaLab (minister)absent
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)absent
Peter DowdBootleLababsent
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)absent
Yvonne FovargueMakerfieldLababsent
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)absent
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)absent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLababsent
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)absent
Kate HollernBlackburnLab (minister)absent
George HowarthKnowsleyLab (minister)absent
Imran HussainBradford EastLab (minister)absent
Dan JarvisBarnsley CentralLababsent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)absent
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)absent
Stephen KinnockAberavonLab (minister)absent
Ian LaveryWansbeckLababsent
Clive LewisNorwich SouthLababsent
Tony LloydRochdaleLababsent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)absent
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)absent
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)absent
James MurrayEaling NorthLab (minister)absent
Kate OsamorEdmontonLab (minister)absent
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)absent
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)absent
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)absent
Christina ReesNeathLababsent
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)absent
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)absent
Naseem ShahBradford WestLab (minister)absent
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Karin SmythBristol SouthLab (minister)absent
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)absent
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)absent
Zarah SultanaCoventry SouthLab (minister)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Sam TarryIlford SouthLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Mick WhitleyBirkenheadLab (minister)absent
Beth WinterCynon ValleyLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mohammad YasinBedfordLab (minister)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Wendy ChamberlainNorth East FifeLDem (front bench)aye
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Sarah OlneyRichmond ParkLDem (front bench)aye
Munira WilsonTwickenhamLDem (front bench)aye
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Wera HobhouseBathLDem (front bench)absent
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Ben LakeCeredigionPC (front bench)absent
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)absent
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)absent
Colum EastwoodFoyleSDLPabsent
Claire HannaBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Órfhlaith BegleyWest TyroneSFabsent
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
John FinucaneBelfast NorthSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Christopher HazzardSouth DownSFabsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)absent
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)absent
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)absent
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)absent
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)absent
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)absent
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)absent
Amy CallaghanEast DunbartonshireSNP (front bench)absent
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)absent
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)absent
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)absent
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)absent
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)absent
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)absent
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)absent
Dave DooganAngusSNP (front bench)absent
Allan DoransAyr, Carrick and CumnockSNP (front bench)absent
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)absent
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)absent
Stephen FlynnAberdeen SouthSNP (front bench)absent
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)absent
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)absent
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)absent
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)absent
Neale HanveyKirkcaldy and Cowdenbeathwhilst SNPabsent
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)absent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Chris LawDundee WestSNP (front bench)absent
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)absent
Kenny MacAskillEast LothianSNP (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)absent
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)absent
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)absent
John McNallyFalkirkSNP (front bench)absent
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)absent
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)absent
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)absent
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)absent
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)absent
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)absent
Alyn SmithStirlingSNP (front bench)absent
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)absent
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)absent
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)absent
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)absent
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Lindsay HoyleChorleySpeaker (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive